Wzgórze Karscha, obszar położony w centrum Kielc, nadal pozostaje niezagospodarowany. Obecnie stoi tam zaniedbany XIX-wieczny dworek, przy którym powstały dobudówki.
Aby zmienić charakter tego miejsca i wskazać możliwości przyszłym inwestorom konieczne jest opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego. Trwają prace nad powstaniem tego dokumentu. Dla miejskich planistów kluczowe jest rozwiązanie problemów komunikacyjnych dla tego obszaru.
Jak wyjaśnia Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji w kieleckim ratuszu, głównym problemem jest odpowiedź na pytanie, jaki wpływ na miejską komunikację będzie mieć zabudowa ponad 3 ha w centrum miasta.
Jak dodaje, miejscy planiści poświęcili zeszły rok na analizy potencjalnego wzrostu ruchu pieszego i kołowego w rejonie ulicy Ogrodowej, Jana Pawła II oraz Krakowskiej.
– W tym momencie skupiamy się na rozwiązaniu problemów komunikacyjnych. Bez względu na to, jaką zabudowę tam dopuścimy, czy będą to budynki mieszkalne czy usługowe, to ich powstanie wpłynie na istniejące rozwiązania komunikacyjne. Już teraz na pobliskich skrzyżowaniach i drogach momentami są problemy z przejazdem. Gdy powstaną kolejne budynki, bez nowych rozwiązań komunikacyjnych problem będzie jeszcze narastał.
To jaka zabudowa powstanie na tym terenie pozostaje nadal otwartą sprawą. Dotychczasowe koncepcje inwestorskie zakładające np. budowę sklepu wielkopowierzchniowego, nie uwzględniały kwestii wpływu przyszłych inwestycji na komunikację miejską.
– Swego czasu ukazała się szeroko komentowana inwestorska wizja wzgórza Karscha. Tylko, że w tym projekcie nie poruszono problemów związanych z wpływem na komunikację miejską.
Przedstawiona została architektura i sposób zagospodarowania. Natomiast zabrakło wjazdów, parkingów i samochodów i wiążących się z tym analiz – dodaje dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji.
Jak zaznacza terenem są zainteresowani różni inwestorzy, jednak jest mało prawdopodobne, aby w tym miejscu powstał sklep sieciowy. Możliwy byłby jedynie handel detaliczny na określonych zasadach.
Z kolei dwa zabytkowe budynki dworek Karscha i dawna słodownia zostaną zachowane w niezmienionej formie, a ponadto przejdą rewitalizację i adaptację. Pozostały teren będzie przeznaczone pod zabudowę.