Nowalijek z ogrodów jeszcze nie ma, ale można już zbierać te dziko rosnące. To między innymi pokrzywa, podbiał i mniszek lekarski. Jak je wykorzystać?
– Sałatka z tych roślin, z olejem tłoczonym na zimno, np. z czarnuszki, dyni czy ostropestu doda nam energii po zimie – zapewnia Radosław Koniarz z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach. – Należy pamiętać, aby te świeżo zebrane rośliny sparzyć wrzątkiem, aby straciły charakterystyczną dla siebie goryczkę – radzi.
Pokrzywa wiosenna ma wiele właściwości zdrowotnych, a młode pędy i liście są delikatniejsze, niż w kolejnych miesiącach. Można też wyciskać z niej sok, doskonały dla zdrowia.
– Można także zadbać o domową apteczkę. Już jest podbiał do zrobienia syropu, a już niebawem będzie można zrobić syrop z młodych pędów sosny. Jest doskonały na gardło i problemy z układem oddechowym – opisuje leśnik.
Wystarczy zebrać same młode „świeczki” sosnowe, zasypać syropem i na kilka dni postawić w słońcu. Potem przechowywać w lodówce lub zapasteryzować. Leśnicy przestrzegają jednak, aby nie zbierać sosny w uprawach czy młodnikach, bo jest to zabronione. Dobrze jest też nie obrywać pędów z całego drzewa, a po kilka z dolnych gałęzi, aby nie uszkodzić rośliny.
Inną dobrze wpływającą na zdrowie rośliną jest czosnek niedźwiedzi, w naturze jest chroniony, ale można go uprawiać w ogródkach. Czosnek niedźwiedzi wcześnie podejmuje wegetację, później szybko zasycha, dlatego trzeba jak najwcześniej skorzystać z jego zielonych liści.
Podczas spacerów warto też znaleźć popularne zioło – bluszczyk kurdybanek, doskonały na wzmocnienie, można go dodawać do sałatek, ale nie powinno się go sparzać wrzątkiem, bo wówczas traci właściwości lecznicze.