Opatowska kolegiata św. Marcina stała się inspiracją do stworzenia kolekcji biżuterii. Zaprojektowała ją Maria Małgorzata Hanuszkiewicz, która pochodzi z Opatowa, ale całe zawodowe życie związała z Krakowem, gdzie pracowała w agencji reklamowej.
Artystka projektowaniem zajmuje się od 15 lat, stworzyła już kilkadziesiąt kolekcji, ale ta jest wyjątkowa, ponieważ nawiązuje do perły zabytków z jej rodzinnego miasta. Po powrocie na stałe do Opatowa szukała inspiracji w romańskiej kolegiacie. Początkowo postanowiła wykorzystać dwa wzory. Jeden z nich znajduje się na zewnętrznych ścianach, a także wewnątrz świątyni w okolicy wejścia na chór- są to kwiaty śliwy. Drugą inspiracją były rżnięte cięcia w ścianie tzw. świdry ogniowe.
Teraz pani Maria projektuje kolejną kolekcję. Dodała do niej krzyż templariuszy, którzy według legend mieli ufundować opatowską świątynię. Biżuteria ma być lekka i pasować do bieżących trendów. Artystka wykorzystuje w tym celu np. rzemienie czy łańcuszki, co jej zdaniem sprawi, że będzie bardziej podobać się młodzieży i młodym osobom. Pierwsze wytwory są ciężkie, w całości wykonane ze srebra. W zbiorze są już: bransoletki, kolczyki, naszyjniki, spinki do mankietów i wisiorki. Nie brakuje także krzyża, jednak w jego centrum znajduje się motyw kwiatu śliwy.
Jak dodaje projektantka, sama nosi swoją biżuterię, choć własne projekty postrzega bardzo krytycznie, ponieważ uważa, że zawsze mogłyby być lepsze. Jednak z kolekcji opatowskiej ulubionym wytworem jest nowy wisiorek z elementami świdrów ogniowych.
Maria Małgorzata Hanuszkiewicz, tworząc projekty ozdób, wykorzystuje, znaną już w starożytności, metodę wosku traconego. Tak powstaje forma do biżuterii, a fizycznie wyrabia ją już krakowski jubiler. Jak dodaje mieszkanka Opatowa, w przyszłości chciałaby samodzielnie wyrabiać zaprojektowane przez siebie rzeczy. Podkreśla także, że zależy jej na lokalności, dlatego zdecydowała się używać także krzemienia pasiastego.
Artystka zapowiada, że nie zamierza poprzestać na tworzeniu biżuterii inspirowanej Opatowem. Interesują ją głównie świątynie na szlaku cysterskim w regionie, ale też Święty Krzyż, Sandomierz czy Koprzywnica.
Wyroby będą dostępne w sklepiku Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie w momencie, gdy otwarte zostaną wszystkie instytucje kultury.