O wielkiej miłości Boga do człowieka i cenie, jaką musiał za tę miłość zapłacić, mówił do wiernych w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej w kieleckiej bazylice katedralnej biskup Andrzej Kaleta.
– Poznaj cenę, za którą zostałeś nabyty. Poznaj, jaki dług zaciągnąłeś i ile zwrócić musisz, jednak pamiętaj, że tylko miłością płacić można za miłość – powiedział hierarcha i podkreślił, że wydarzenia Triduum Paschalnego pokazują wielką niegodziwość człowieka.
– Ziemia zamilkła wstrząśnięta obrotem spraw, zamilkła poruszona wielką niegodziwością człowieka, wbito w nią krzyż, narzędzie największego grzechu, jaki zna świat – mówił biskup.
Jak zaznaczył, kościół w tym świętym czasie przeżywa wielką tajemnicę.
– Tajemnicę zbawienia. Misterium wielkiej niegodziwości człowieka i miłości Boga. Wydarzenia, które w tych dniach upamiętniane są w liturgii, nie mają sobie równych, a jeżeli już je porównywać, to tylko z aktem Bożego stworzenia świata, wcieleniem Syna Bożego i drugim przyjściem pana Jezusa na ziemię – zaznaczył.
Jak dodał, trzeba, aby wierni w tę noc przyjęli Słowo Boże ze szczególnym zrozumieniem.
– Niech mnogość symboli, znaków nie przyćmi, a wyostrzy nasz zmysł wiary, a ona sama niech żąda od nas zrozumienia, nie ograniczając się tylko do uczuciowego przeżycia – mówił biskup Kaleta.
Liturgia Wigilii Paschalnej to najważniejsze i najdłuższe nabożeństwo roku kościelnego. Odprawiana jest po zachodzie słońca, a jej obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania. Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej dokonuje się odnowienia obietnic chrztu.
Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie obchodzone od czasów apostolskich. Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone.