W pierwszej części spędzaliśmy Wielki Tydzień na Cyprze. Wielkanoc, największe święto w liturgicznym kalendarzu Cypryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, wypada w tym roku 2 maja.
W górach Troodos odkrywaliśmy kościoły bizantyjskie ze wspaniałymi freskami, wpisane na listę UNESCO. Byliśmy w wiosce Omodos, znanej jako miejsce kultu Krzyża Świętego. Kościół cypryjski szczyci się apostolskimi korzeniami oraz tym, że jako pierwszy otrzymał z Jerozolimy relikwie Krzyża Świętego.
Odwiedziliśmy Lefkarę, do której dotarł podobno Leonardo da Vinci i po powrocie z podróży ofiarował katedrze w Mediolanie obrus ołtarzowy ze słynnych lefkaryjskich koronek. Niektórzy dostrzegają te koronki w jego „Ostatniej wieczerzy”. O Cyprze opowiadała Danuta Rasała.
W drugiej części Wielką Sobotę spędzaliśmy tam, gdzie historia miesza się z legendą – w Etiopii, uważanej przez niektórych za najciekawsze miejsce na Ziemi. Etiopia przyjęła chrześcijaństwo jako drugi kraj na świecie, zaraz po Armenii.
Wszędzie towarzyszyła nam magia zaklęta w etiopskim krzyżu. To tam, w Aksum, podobno przechowywany jest największy chrześcijański skarb, czyli Arka Przymierza. To tam Bóg nakazał Lalibeli wykucie w litej skale Nowej Jerozolimy, do pomocy wysyłając zastęp aniołów.
W Etiopii Wielkanoc przypada w tym roku 2 maja. Gościem Jerzego Jopa był Andrzej Zarzecki.