Jedne inspirowane folklorem, inne zaś przedstawiają scenę procesji rezurekcyjnej czy śmigusa-dyngusa. Mowa o pocztówkach wielkanocnych.
Kartka świąteczna to jedna z piękniejszych tradycji, która powoli zanika. W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez Internet czy telefon komórkowy Muzeum Regionalne w Pińczowie postanowiło zaprezentować galerię zdjęć 200 przedwojennych pocztówek wielkanocnych.
Jak informuje Justyna Dziadek – dyrektor placówki, samo słowo „pocztówka” wymyślił w 1900 roku Henryk Sienkiewicz. Dawniej była zwana „odkrytką”. Dyrektorka dodaje, że tematyka pocztówek, które trafiły do zbiorów placówki jest różnorodna.
– Od tematyki wesołej, żartobliwej, bo pojawiają się chociażby pocztówki przedstawiające kobietę, ale z twarzą ptaka, kaczuszki lub twarzą pisklęcia, niosącą koszyk, po tematykę całkiem poważną, bo są i kartki związane z patriotyzmem, kościołem – zaznacza.
Dyrektorka muzeum dodaje, że album trafił do zbiorów placówki dzięki życzliwości Krzysztofa Polańskiego z Kielc – pasjonata, regionalisty, który w dzieciństwie mieszkał w Pińczowie.
– Najciekawszymi pocztówkami, dziś bardzo rzadkimi są te, które ukazują grafikę nawiązującą do tradycji dworskiej. Przedstawiają suto zastawione stoły z elementami typowymi dla Wielkanocy czyli z babami, mazurkami z całą rodziną dworską – dodaje.
Przed wojną popularnością cieszyły się także kartki inspirowane folklorem. Grafika przedstawiała np. kobietę w ludowym stroju niosącą świąteczne specjały. Bardzo często pojawiały się także sceny święcenia pokarmów.
Źródła podają, że Henryk Sienkiewicz, anonimowo wygrał konkurs prasowy na słowo mające zastąpić powszechnie używany rusycyzm „otkrytka”. „Pocztówkę” wybrano spośród ponad 300 propozycji, wśród których były m.in. „odsłonka”, „odwrotka”, „niedyskretna”, „listówka”, a także „pisanka”.