– W tym, co dotyczy kultu Bożego, Kościół cieszy się wolnością i wszyscy mamy prawo do tego, aby w zupełnej wolności dokonać wyboru, czy przyjść lub nie przyjść do świątyni – powiedział na naszej antenie biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Zasadniczo nie zamierzam komentować tego, co napisałem w moim liście do diecezjan, który był listem do wierzących, a nie do tych, którzy nie chodzą do kościoła. Dziękuję za wszelkie zainteresowanie, ale jednocześnie stoję na stanowisku, tak, jak każdy normalny człowiek, że wolność jest nadrzędną wartością, która ma służyć rozwojowi wewnętrznemu, ma służyć jego wewnętrznemu ubogaceniu. I to, co dzieje się w liturgii, pozwala nam też na ożywienie nadziei w tych czasach, które są bardzo trudne, bo nikt tego nie może kwestionować, a jednocześnie potrzebujemy nawzajem modlitwy nie tylko za siebie, w swoich intencjach, ale także w tych wszystkich intencjach, które są drogie każdej społeczności, nie tylko religijnej, bo im więcej jest między nami tego codziennego dobra, tym więcej jeszcze spokoju serca, zgody, tej wzajemnej życzliwości – podkreślił biskup.
Jak zaznaczył hierarcha, to co dzieje się w kościołach, jest przeżyciem dla ludzi wierzących, kto sobie tego nie życzy, to po prostu nie korzysta z takiej możliwości, natomiast dziś świat stał się tak bardzo zainteresowany cudzymi sprawami, a nie pilnuje tego co swoje.
– Niech każdy odda Panu Bogu według tej prostej, ewangelicznej zasady: „Co Bogu to Bogu, co Cezarowi to Cezarowi” – dodał biskup kielecki.
Hierarcha pytany o to, jak powinniśmy przeżywać Wielki Piątek, powiedział, że w tym dniu powinniśmy docenić to, co Jezus dla nas uczynił. – To dzień, który ma w sobie tajemnicę nie tylko śmierci, ale przede wszystkim zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – mówi.
– Oczywiście stajemy przed wielką tajemnicą śmierci, ale zrozumiałą tylko z perspektywy Bożej miłości odkupieńczej i tej prawdy, że Bóg tak umiłował świat i dał swojego Syna, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości. Tam, gdzie jest ta prawdziwa miłość, a ta ewangeliczna Jezusowa jest najprawdziwszą, bo jest miłością z Jego osoby, to nie jest miłość jakaś zastępcza, podkupiona, jakaś zaproponowana przez kogoś, ale to jest miłość Bożego Syna, nawet jeśli przechodzimy przez tę tajemnicę śmierci, to tam, gdzie jest śmierć, jest też zmartwychwstanie – zaznaczył gość Radia Kielce.
Jak dodał, krzyż Jezusa jest busolą, która kieruje nas ku miłości odkupieńczej.
Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół przypomina o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu. Wieczorem odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Dziś, słuchając Radia Kielce będzie można połączyć się z sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie przechowywane są relikwie krzyża Chrystusowego.
Transmisja nabożeństwa Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza z wewnętrznej kaplicy zakonnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rozpocznie się o godzinie 14.00. Natomiast o 15.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku, której także będzie można wysłuchać na naszej antenie.