Dziś rozpoczął się w Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis to podstawowe badanie demograficzno – ekonomiczne, które we wszystkich krajach Unii Europejskiej przeprowadzane jest co 10 lat.
W tegorocznym spisie zostaną zebrane podstawowe dane demograficzne, obejmujące m.in.: adres, poziom wykształcenia, niepełnosprawność, a także aktywność ekonomiczną, dane o gospodarstwie domowym czy relacje rodzinne.
41 200 20 20 poranek@radio.kielce.pl
W jaki sposób się Państwo spiszą: przez internet, telefonicznie, z pomocą rachmistrza.
W JAKI SPOSÓB SIĘ PAŃSTWO SPISZĄ W TEGOROCZNYM SPISIE POWSZECHNYM?
- PRZEZ INTERNET (87%)
- TELEFONICZNIE (6%)
- Z POMOCĄ RACHMISTRZA (6%)
*****
Dziś jest czwartek, 1 kwietnia, 91. dzień roku.
Do końca roku zostało 274 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:16
Zachód słońca w Kielcach: 19:08
Dzień trwa 12 godzin i 51 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 32 minut.
Imieniny obchodzą: Grażyna, Hugon, Zbigniew oraz Celzjusz, Chionia, Florentyn, Hugo, Irena, Jakubina, Katarzyna, Makary, Miłość, Tomasz, Tomisław, Wenancjusz, Wenanty
*****
Przysłowie na dziś:
„Pierwszy kwietnia – bajów pletnia”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Ptaków
Międzynarodowy Dzień Klauna
*****
CZWARTEK, 1 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1455 r. – SANDOMIERZ: zmarł kardynał Zbigniew Oleśnicki, najbardziej wpływowy magnat epoki jagiellońskiej.
1657 r. – CHĘCINY: podczas potopu szwedzkiego sprzymierzone ze Szwedami wojska siedmiogrodzkie księcia Jerzego II Rakoczego ograbiły i spaliły Chęciny.
1939 r. – WIERZBNIK: do obszaru miasta Wierzbnik (odzyskane prawa miejskie w 1916 r.) włączono osiedle Starachowice Fabryczne, położone dotychczas na obszarze gmin Styków i Wąchock. Rozporządzeniem MSW z 28 marca 1939 roku nazwę miasta Wierzbnik zmieniono na Starachowice-Wierzbnik, a w 1949 roku ostatecznie na Starachowice. Proces ten czasami jest interpretowany jako fakt powstania nowego miasta, tymczasem miasto Wierzbnik, pomimo zmiany nazwy zachowało ciągłość prawną.
1940 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– SZAŁAS: po zwycięskiej walce pod Huciskiem oddział majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal” odmaszerował do wsi Szałas (ówczesna gmina Samsonów) gdzie dotarł około godziny 3 nad ranem. Kompleks lasów suchedniowskich został rankiem otoczony przez duże siły niemieckie.
– SZAŁAS STARY: kwaterujący we wsi Szałas Stary „Hubal” miał nadzieje na dłuższy odpoczynek. Z chwilą otrzymania informacji o zbliżaniu zarządził pogotowie marszowe, a dla rozpoznania działań niemieckich wysłał kilka patroli, które zostały zaatakowane. Bilans tych działań wyniósł 6 ludzi zabitych lub rannych i straconych 8 koni. Ostatecznie oddział wycofał się z wioski nie chcąc narażać jej na zniszczenie.
– ROGOWY SŁUP: wycofujący się lasem oddział „Hubala” zaskoczył na leśnym skrzyżowaniu linii Strożowej i Kieratowej (Rogowy Słup gdzie obecnie stoi pomnik), niemieckie oddziały 3 i 4 kompanie 12 pułku SS idące z Łącznej. Pierwsze uderzenie poprowadził sam „Hubal”, ale o wiele liczniejsze niemieckie siły szybko ustabilizowały obronę. Bitwę przesądziło uderzenie z boku poprowadzone przez podporucznika Szymańskiego. W pościg za rozbitym wrogiem poszły wszystkie pododdziały. Straty niemieckie nie zostały ustalone. Po stronie polskiej poległo 6 żołnierzy, a dwóch było rannych.
– SZAŁAS KOMORNIKI: w odwecie za działania zbrojne Niemcy uprowadzili i rozstrzelali 28 mężczyzn.
– WYSTĘPA: po walce pod Rogowym Słupem oddział „Hubala” zagłębił się w lasy suchedniowskie, kierując się w stronę wsi Łączna. W nocy Hubal postanowił przebić się przez szosę Skarżysko – Kamienna – Kielce na południe od Suchedniowa (okolice wsi Występa), aby wejść w wyższe partie Gór Świętokrzyskich. Jednakże wobec silnej obrony (stracono kilka koni, a 3 ludzi zostało rannych) oddział cofnął się na poprzednie pozycje.
1950 r. – utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.
1985 r.- WŁOSZCZOWA: ciąg dalszy działań w obronie krzyży (zawieszonych 30 marca), 1 kwietnia zostały zdjęte.
*****
CZWARTEK, 1 KWIETNIA: W POLSCE
Falaise podczas inwazji sił alianckich w Normandii w 1944 r. i wyzwoleniem holenderskiej Bredy.
1924 r. – początek strajku 150 tysięcy górników z Zagłębia i Górnego Śląska.
1963 r. – w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska – działaczka niepodległościowa PPS i POW, żona marszałka Józefa Piłsudskiego od 1921 r., działaczka polskiej emigracji niepodległościowej po drugiej wojnie światowej; w 1992 r. jej prochy sprowadzono na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.
1965 r. – prof. Wiktor Bross przeprowadził pierwszą w Polsce próbę transplantacji nerki pobranej ze zwłok.
2014 r. – zamknięto ostatnią w Europie regularną linię (Wolsztyn-Leszno) zwykłego ruchu pasażerskiego obsługiwaną przez parowozy.