Mieszkańcy Władysławowa nie będą mogli zakupić alkoholu od północy do 6.00 rano. Nowe przepisy weszły w życie w ubiegłym tygodniu. Warto podkreślić, że alkoholu nie kupi się w całej gminie, w tym w popularnych miejscowościach takich jak Karwia, Chałupy czy Jastrzębia Góra. Dlaczego?
W ciągu ostatnich trzech lat o 50 proc. wzrosła liczba mieszkańców gminy, którzy zgłosili się Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
CZY NOCNA PROHIBICJA POWINNA BYĆ W POLSCE POWSZECHNA?
- NIE (50%)
- TAK (48%)
- NIE MAM ZDANIA (3%)
*****
Dziś jest środa, 31 marca, 890. dzień roku.
Do końca roku zostało 275 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:16
Zachód słońca w Kielcach: 19:08
Dzień trwa 12 godzin i 51 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 32 minut.
Imieniny obchodzą: Balbina, Beniamin, Kornelia oraz Achacjusz, Achacy, Amos, Bonawentura, Dobromiera, Dobromira, Gwido, Gwidon, Joanna, Myślidar, Nela
*****
Przysłowie na dziś:
„We środę po kołaczach, gdy żaba zakuka, już nas zima mrozami pewnie nie oszuka”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Backupu
Światowy dzień budyniu
*****
ŚRODA, 31 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1893 r. – urodził się Juliusz Nowak-Dłużewski. Podczas II wojny światowej mieszkał w Kielcach gdzie udzielał się na tajnych kompletach. Od grudnia 1943 roku był organizatorem i wykładowcą polonistyki na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich działającym w Kielcach. Po wojnie mimo innych propozycji pozostał w mieście i był jednym z organizatorów Muzeum Świętokrzyskiego.
1940 r. – HUCISKO: wieś koło której dzień wcześniej zwycięską walkę stoczył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” została zajęte przez niemieckie jednostki. Aresztowano 33 mężczyzn, których pobito, a następnie zamknięto w pustym domu na skraju wsi. Niewykluczone, że początkowo okupanci zamierzali spalić więźniów żywcem, ostatecznie odprowadzili ich jednak do Bokowa. Tam aresztowano kolejnych pięciu mężczyzn. Następnie wszystkich 38 aresztantów Niemcy pognali pieszo do Wołowa. W trakcie przemarszu został zastrzelony mieszkaniec Huciska, który nie był w stanie nadążyć za kolumną. W Wołowie Niemcy zwolnili trzech nieletnich chłopców z Huciska, a pozostałych 34 aresztantów zabrali do więzienia w Radomiu.
1941 r. – KIELCE: Niemcy utworzyli w mieście getto.
ŚRODA, 31 MARCA: W POLSCE
1241 r. – I najazd mongolski na Polskę: wycofujące się wojska mongolskie spaliły Kraków. Ocalały tylko murowane kościół św. Andrzeja i Wawel. Zginęło ok. 3 tys. osób.
1765 r. – na zamku Stolpen koło Drezna zmarła Anna Konstancja Cosel, hrabina, faworyta Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora Saksonii; więziona w Stolpen od 1716 r.; bohaterka powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Hrabina Cosel”, sfilmowanej w 1968 r. przez Jerzego Antczaka, tytułową rolę zagrała w filmie Jadwiga Barańska.
1880 r. – w Moskwie zmarł Henryk Wieniawski, wirtuoz skrzypiec,
1892 r. – w Szczercu pod Lwowem urodził się gen. Stanisław Maczek, dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej, wsławionej walkami pod Falaise podczas inwazji sił alianckich w Normandii w 1944 r. i wyzwoleniem holenderskiej Bredy.
1924 r. – początek strajku 150 tysięcy górników z Zagłębia i Górnego Śląska.
1963 r. – w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska – działaczka niepodległościowa PPS i POW, żona marszałka Józefa Piłsudskiego od 1921 r., działaczka polskiej emigracji niepodległościowej po drugiej wojnie światowej; w 1992 r. jej prochy sprowadzono na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.
1965 r. – prof. Wiktor Bross przeprowadził pierwszą w Polsce próbę transplantacji nerki pobranej ze zwłok.
2014 r. – zamknięto ostatnią w Europie regularną linię (Wolsztyn-Leszno) zwykłego ruchu pasażerskiego obsługiwaną przez parowozy.
ŚRODA, 31 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
12:00 – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin 1. Polskiej Dywizji Pancernej upamiętnią 129. rocznicę urodzin gen. broni Stanisława Maczka, składając kwiaty przed głazem poświęconym jego pamięci.
12:00 – debata online z okazji 5. lat rządowego programu Rodzina 500 plus z udziałem m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.
12:00 – konferencja prasowa z udziałem wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, nt. budowy centrum badawczo-rozwojowego w Lubartowie, w którym mają być produkowane światłowody.
13:50 – pogrzeb Teresy Majchrzak, matki 19-letniego Piotra, który w 1982 roku w Poznaniu miał zostać śmiertelnie pobity przez ZOMO, a którego śmierć do tej pory nie została wyjaśniona.
15:00 – cykl rozmów o poczuciu tożsamości, narodowości i polskości pod tytułem: „Nie wchodzi się dwa razy do tej samej Olzy. Stałość i zmienność”, organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – spotkanie pt. „Życie na skrzyżowaniu kultur”.