80 proc. Szwedów uważa, że szczepienia na COVID-19 powinny być obowiązkowe u osób pracujących w ochronie zdrowia oraz w domach opieki i domach spokojnej starości.
Przymusowe szczepienia w świetle szwedzkiego prawa są co prawda niemożliwe, ale może w obliczu postępującej pandemii czas zmienić przepisy? Czy obowiązkowe szczepienia dla pewnych grup zawodowych powinny być wprowadzone w Polsce? Kogo należałoby w ich ramach zaszczepić?
Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CZY OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA DLA PEWNYCH GRUP ZAWODOWYCH POWINNY BYĆ WPROWADZONE W POLSCE?
- TAK (47%)
- NIE (45%)
- TRUDNO POWIEDZIEĆ (7%)
*****
Dziś jest wtorek, 30 marca, 889. dzień roku.
Do końca roku zostało 276 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:18
Zachód słońca w Kielcach: 19:06
Dzień trwa 12 godzin i 47 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 36 minut.
Imieniny obchodzą: Amadeusz, Mamertyn oraz Amadea, Amelia, Aniela, Częstobor, Dobromier, Jan, Joachim, Kwiryn, Kwiryna, Leonard, Litobor, Mamertyna, Piotr, Zozym
*****
Przysłowie na dziś:
„Marzec, co z deszczem chadza, mokry czerwiec sprowadza”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej
Światowy Dzień Muffinka
Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami
*****
WTOREK, 30 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – SANDOMIERZ: oddziały polskie (Insurekcja Kościuszkowska) pod Sandomierzem zaatakowały oddziały moskiewskie chcąc im przeszkodzić w przeprawie przez Nidę.
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: między Wodzisławiem, a Pińczowem doszło do starcia nieznanego oddziału powstańczego z Moskalami. Nie posiadamy więcej danych.
1940 r. – II WOJNA:
-HUCISKO: starcie pomiędzy Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal” a 51. batalionem niemieckiej policji porządkowej. Bój trwał ponad dwie godziny i mimo liczebnej przewagi wroga zakończył się zwycięstwem Polaków.
Niemcy stracili ok 40 zabitych i kilkunastu rannych . Straty oddziału polskiego: jedenastu poległych, dwóch zaginionych, dziesięciu rannych i jeden dezerter – dotyczy to walk w nocy poprzedzającej bitwę i jej samej. Po zakończeniu walk „Hubal” w uznaniu zasług awansował kilku żołnierzy, w tym Franciszka Głowacza do stopnia plutonowego, a Mariannę Cel do stopnia starszego ułana.
– pacyfikacje – w odwecie za poniesioną porażkę niemiecka policja przeprowadziła rewizje i aresztowania w kilku wsiach. Najbardziej krwawe dotknęły następujących miejscowości:
GAŁKI: 40 mężczyzn uprowadzonych 30 marca i rozstrzelanych 4 kwietnia na Firleju koło Radomia.
MECHLIN: 23 mężczyzn uprowadzonych, a następnie rozstrzelanych 4 kwietnia 1940 r. na Firleju koło Radomia.
STEFANKÓW: 77 mężczyzn uprowadzonych, z tego 70 rozstrzelanych 4 kwietnia 1940 na Firleju koło Radomia.
– OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI – Gestapo aresztowało grupę działaczy Komitetu Walki Zbrojnej. Wywieziono ich do więzienia mieszczącego się w zamku sandomierskim. Część z nich straciła życie w egzekucji, która odbyła się 17 czerwca 1940 roku w lesie Góry Wysokie koło Sandomierza
1942 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: na placówkę „Kopyto” w Obwodzie Końskie miał zostać dokonany zrzut lotniczy. Niestety nawigator wziął światła pobliskiego obozu wojskowego w Baryczy za światła „kosza zrzutowego” i zrzut został wykonany „na dziko” w odległości 6 km od właściwej placówki. Dzięki sprawności organizacji wszystko zakończyło się szczęśliwie.
1943 r. – BODZECHÓW: patrol dywersyjny AK Obwodu Opatów pod dowództwem Mieczysława Wąsa „Rogacz” opanował magazyny wojskowe. Bez strat własnych zdobyto zaopatrzenie.
1985 r. – WŁOSZCZOWA: z inicjatywy księdza Marka Łabudy w Zespole Szkół Zawodowych zawieszono w salach lekcyjnych 9 krzyży.
WTOREK, 30 MARCA: W POLSCE
1689 r. – skazany na karę śmierci szlachcic i filozof Kazimierz Łyszczyński został publicznie ścięty na Rynku Starego Miasta w Warszawie, a następnie jego zwłoki spalono za miastem.
1830 r. – POWSTANIE LISTOPADOWE: zwycięska bitwa wojsk polskich dowodzonych przez Józefa Skrzyneckiego z wojskami rosyjskimi pod Dębem Wielkim koło Warszawy.
1853 r. – w oknie wystawowym lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa, skonstruowana przez farmaceutę Ignacego Łukasiewicza i blacharza Adama Bratkowskiego.
1919 r. – wojna polsko-ukraińska: Wódz Naczelny Józef Piłsudski wydał rozkaz o utworzeniu Frontu Wołyńskiego.
1939 r. – uruchomiono produkcję w przedsiębiorstwie z branży oponiarskiej Dębica.
1943 r. -II WOJNA ŚWIATOWA: zmarł Jan Bytnar, pseudonim „Rudy”, harcmistrz, członek Szarych Szeregów, współorganizator akcji Małego Sabotażu organizacji „Wawer”. Tego samego dnia zmarł również Maciej Aleksy Dawidowski, pseudonim „Alek”, uczestnik Akcji pod arsenałem, w której uwolniono „Rudego”.
WTOREK, 30 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś rząd zajmie się m.in. projektem rozporządzenia w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, którego celem ma być podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat „czynników determinujących zdrowie”. Projekt ma według rządu umożliwić przeprowadzenie analiz dotyczących relacji między nakładami na służbę zdrowia, a efektami bezpośrednimi i populacyjnymi.
Ministrowie omówią też projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym, który przewiduje zmianę systemu poboru opłat na autostradach.
# # #
Dzisiaj Sejm wznowi przerwane przed dwoma tygodniami obrady; posłowie będą głosować nad poprawkami senatorów do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy.
Sejm uchwalił nowelę pod koniec lutego, jej głównym założeniem jest przedłużenie o dwa lata terminu na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 r.
Sejm będzie też głosował nad poprawkami Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która ma uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych.
Sejm rozpatrzy też poprawki Senatu m.in. do nowelizacji: ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych; ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy; ustawy o akcyzie.
# # #
Dziś o godz. 12.00 Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim ma ogłosić wyrok w procesie Kamila Durczoka (zgodził się na podawanie nazwiska), który w 2019 r. będąc pod wpływem alkoholu spowodował kolizję drogową. Prokuratura zażądała dla oskarżonego kary 2,5 roku pozbawienia wolności.
Pod koniec lipca 2019 r. dziennikarz, mając 2,9 promila alkoholu we krwi, uczestniczył w kolizji na remontowanym odcinku drogi krajowej nr 1 pod Piotrkowem Trybunalskim. Prowadząc bmw najechał na pachołki oddzielające pasy ruchu; jeden z nich uderzył w auto nadjeżdżające z przeciwka. Nikt z uczestników zdarzenia nie ucierpiał.