Czy powinniśmy mieć wyrzuty sumienia, że nie pójdziemy do kościoła w Wielkanoc?
O tym dziś w Aktualnościach Dnia. Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
CZY POWINNIŚMY MIEĆ WYRZUTY SUMIENIA, ŻE NIE PÓJDZIEMY DO KOŚCIOŁA W WIELKANOC?
- NIE (71%)
- TAK (24%)
- NIE MAM ZDANIA (5%)
*****
Dziś jest poniedziałek, 29 marca, 88. dzień roku.
Do końca roku zostało 277 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:21
Zachód słońca w Kielcach: 19:05
Dzień trwa 12 godzin i 44 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 39 minut.
Imieniny obchodzą: Eustachy, Stefan oraz Bertold, Cyryl, Eustacjusz, Eustazja, Eustazjusz, Eustazy, Ludolf, Ludolfina, Marek, Satur, Satura, Teodor, Wiktoryn
*****
Przysłowie na dziś:
„Kto we Wielki Tydzień sieje, będzie miał szyćko wielgie”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Metalowca
Święto Polskiej Bielizny
*****
PONIEDZIAŁEK, 29 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1656 r. – SANDOMIERZ: miasto zostało odbite z rąk szwedzkich przez Polaków.
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: w Pińczowie połączyły się siły polskie aby udać się w kierunku Skalbmierza aby przeszkodzić Rosjanom w przeprawie przez Nidę.
1864 r. – WĘGLESZYN: oddział powstańczy Zygmunt Rzewuskiego „Krzywda” po ostatnich starciach z moskalami zebrał swój oddział w jedną całość i ruszył z Węgleszyna w kierunku Zakrzowa. W czasie pochodu, napotkał wychylający się z lasu patrol 20 kozaków. Powstańcy uderzyli na nich i po rozbiciu gnali ich aż do samych Nagłowic. Po tym starciu otrzymał informacje o przyjęciu przez generała Hauke „Bossak” złożonej przez niego rezygnacji z dowodzenia oddziałem. Zdał dowództwo oddziału Anderlimemu i opuścił kraj.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: oddział partyzancki „Jędrusie”, wsparty przez miejscowe siły AK, dowodzony przez Józefa Wiącka „Sowa” przeprowadził akcję na więzienie w Mielcu. Nie udało się zaskoczyć wartowników, ale mimo to „Sowa” wysadził bramę. Po wdarciu się do aresztu i zdobyciu kluczy do celi, uwolniono więźniów. Kilku z nich, tak bardzo skatowanych przez Niemców, nie było w stanie iść o własnych siłach. Pomogli im współwięźniowie. Partyzanci i uwolnieni, zgodnie z planem, opuścili Mielec barkami, którymi dopłynęli Wisłoką aż do ujścia Wisły. Tymczasem Niemcy wciąż poszukiwali partyzantów w Mielcu. Szacuje się, że udało się uwolnić około 120 więźniów.
1946 r. – UB aresztowało Józefa Chmielewskiego „Aleksander” członka Komendy Okręgu Kielce NSZ zajmującego się propagandą. Był to już drugi przypadek kiedy go aresztowano. Wkrótce wyszedł z aresztu. Po trzecim aresztowaniu, w 1949 roku, został zamordowany w więzieniu w Kielcach.
PONIEDZIAŁEK, 29 MARCA: W POLSCE
1928 r. – weszło w życie rozporządzenie prezydenta Ignacego Mościckiego, wprowadzające nowy wzór godła państwowego, autorstwa Zygmunta Kamińskiego oraz ustalające cynober odpowiednikiem koloru czerwieni polskich barw państwowych.
1930 r. – w Warszawie odbyła się premiera pierwszego polskiego filmu dźwiękowego opartego na kanwie sztuki Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Bolesława Newolina.
1943 r. – oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały masowych mordów na polskich mieszkańcach wsi Pendyki i Halinówka.
PONIEDZIAŁEK, 29 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
11:00 – konferencja prasowa Solidarnej Polski przed biurem marszałka Tomasza Grodzkiego.
11:00 – konferencja prasowa nt. „W obronie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Zgorzelca”, z udziałem m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego, pani Beaty Kempy.