W ten weekend znów zmiana czasu. W niedzielę, 28 marca przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Kilka lat temu obiecywano nam, że te roszady zegarowe zostaną zlikwidowane, tymczasem znów będziemy się budzić o godzinę wcześniej.
Czy zmiana czasu jest potrzebna? Jaki czas ma obowiązywać, letni czy zimowy? A może pozostać przy zmianie czasu?
CO ZROBIĆ ZE ZMIANĄ CZASU?
- WPROWADZIĆ CZAS LETNI PRZEZ CAŁY ROK (50%)
- WPROWADZIĆ CZAS ZIMOWY PRZEZ CAŁY ROK (32%)
- POZOSTAĆ PRZY ZMIANIE (18%)
*****
Dziś jest piątek, 26 marca, 85. dzień roku.
Do końca roku zostało 280 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:27
Zachód słońca w Kielcach: 18:00
Dzień trwa 12 godzin i 32 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 51 minut.
Imieniny obchodzą: Larysa, Teodor oraz Bazyli, Dyzma, Olga, Emanuel, Emanuela, Eutychiusz, Feliks, Ludger, Manuela, Nicefor, Teodozjusz, Teodozy, Tworzymir
*****
Przysłowie na dziś:
„Ile mgieł w marcu, tyle deszczów w czerwcu”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dobrego Łotra (Dzień Janosika)
Dzień Niedźwiedzia Grizzly
Międzynarodowy Dzień Szpinaku
*****
PIĄTEK, 26 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1794 r. – CHROBERZ: podczas powstania kościuszkowskiego przez Chroberz, Rudawę i Nieprowice wycofywały się wojska rosyjskie z rejonu Krakowa, gdzie ogłosił powstanie T. Kościuszko. Właśnie w Chrobrzy doszło do potyczki z wojskami polskimi idącymi za Rosjanami.
1864 r. – STOPNICKIE: Rosyjski naczelnik powiatu stopnickiego wysłał w powiat 30 ludzi z dwoma oficerami na czele przeciw snującym się po wsiach powstańcom. Patrol ten dopędził oddziałek 9 powstańców, z których 7 ujęto, w tej liczbie porucznika Jaworskiego. Oddziałek składał się z ochotników ze zaboru austriackiego.
1944 r. – SEREDZICE: powracające z akcji opanowania Starachowic (24/25 marca) oddziały AK z Podobwodu Skarżysko wpadły pod Seredzicami w zasadzkę. Doszło do starcia z niemieckim oddziałem podczas którego zginął ppor. Zygmunt Kazimierowicz „Komar”. Pozostałym siłom udało się szczęśliwie wyjść z matni.
PIĄTEK, 26 MARCA: W POLSCE
1267 r. – Papież Klemens IV dokonał kanonizacji Jadwigi, żony księcia Henryka I Brodatego. Jadwiga aż do schyłku XX w. była jedyną polską świętą.
1600 r. – Zygmunt III Waza ogłosił inkorporację Estonii do Polski; początek długoletnich wojen polsko-szwedzkich.
1885 r. – rozpoczęły się tzw. „rugi pruskie”, czyli masowa akcja deportacyjna wymierzona w blisko 30 tysięcy Polaków nieposiadających niemieckiego obywatelstwa a zamieszkujących Poznańskie i Pomorze Gdańskie.
1905 r. – W Warszawie Organizacja Bojowa PPS dokonała zamachu na carskiego oberpolicmajstra Karla Nolkena; uczestnik akcji Stefan Okrzeja, ranny podczas zamachu, został ujęty, skazany przez rosyjski sąd wojenny na karę śmierci i w lipcu 1905 r. stracony na stokach Cytadeli.
1908 r. – na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny – trasa przebiegała między placem Krasińskich a placem Unii Lubelskiej.
1918 r. – Józef Haller został dowódcą II Korpusu Polskiego, powstałego z połączenia II Brygady Legionów I II Korpusu Strzelców Polskich.
1943 r. – w Warszawie miała miejsce Akcja pod Arsenałem („Meksyk II”), w której żołnierze Grup Szturmowych Szarych Szeregów pod dowództwem Stanisława Broniewskiego ps. „Orsza” i Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” odbili 26 więźniów (m.in. Jana Bytnara ps. „Rudy”) przewożonych z siedziby Gestapo w al. Szucha do więzienia na Pawiaku.
1945 r. – Rząd Tymczasowy przyjął uchwały o powołaniu Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, formacji wojskowej podporządkowanej ministrowi spraw wewnętrznych; oddziały KBW wykorzystywane były głównie do walki z podziemiem niepodległościowym; na początku lat 50. liczył ok. 40 tys. żołnierzy.
1977 r. – na konferencji prasowej zorganizowanej w mieszkaniu Antoniego Pajdaka ogłoszono apel „Do społeczeństwa polskiego” i poinformowano o powstaniu Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO).