Uniwersytet Jana Kochanowskiego został liderem międzynarodowego projektu edukacyjnego dotyczącego pomocy psychologicznej podczas pandemii.
Profesor Monika Szpringer, kierująca Zakładem Psychologii Zdrowia i Psychiatrii Collegium Medicum UJK mówi, że celem projektu jest doskonalenie wiedzy i kompetencji psychologów oraz psychoterapeutów w czasach koronawirusa.
– Wychodzi naprzeciw problemom nie tylko krajowym, ale ogólnoświatowym. To projekt europejski, który zakłada, że konieczne jest wzmocnienie umiejętności psychologów, psychoterapeutów, a także ich trenerów w zakresie wczesnej interwencji psychologicznej – informuje profesor Monika Szpringer.
Jak dodaje, obecne czasy stawiają szczególne wymagania psychologom, a liczba osób z problemami gwałtownie wzrasta. UJK jest liderem konsorcjum reprezentującym ośrodki naukowe z sześciu krajów, między innymi Włoch, Francji i Słowacji. Dofinansowanie, które zdobyło konsorcjum to prawie 300 tys. euro.
– Wspólne działania mają wypracować międzynarodową strategię, która pomoże psychologom i psychoterapeutom w niesieniu pomocy w czasach pandemii. Przede wszystkim mamy dać im konkretne narzędzia do pracy w zakresie miękkich kompetencji, takich jak odporność na stres, empatia, umiejętność pracy w grupie. Opracujemy też bardzo ważne kolejne narzędzia dotyczące zarządzania i koordynacji pracy w interwencji kryzysowej – wyjaśnia profesor Monika Szpringer.
W ciągu dwóch lat zostaną opracowane e-learningowe szkolenia, kursy oraz materiały dydaktyczne do samodzielnej nauki przeznaczone dla psychologów, psychoterapeutów, psychoanalityków oraz ich trenerów. W Kielcach w projekcie biorą udział naukowcy z Collegium Medicum oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UJK.
Projekt finansowany jest w ramach Programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.