W województwie świętokrzyskim będzie więcej szkół dwujęzycznych. Nauczycieli i dyrektorów, którzy chcieliby uruchomić takie klasy wspierał będzie Świętokrzyski Zespół Innowatorów Dwujęzyczności, który dziś został oficjalnie powołany.
Zespół to projekt Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Kierujący placówką Jacek Wołowiec tłumaczy, że dyrektorzy szkół potrzebują pomocy ze strony praktyków, na przykład nauczycieli prowadzących już dwujęzyczne lekcje. Dlatego takie osoby weszły w skład zespołu, w sumie liczy on 23 członków.
Zdaniem Jacka Wołowca, młodzież z naszego województwa oczekuje wsparcia w nauce języka angielskiego lub niemieckiego, bowiem zwiększa to szansę na znalezienie dobrej pracy zarówno w Polsce jak i na całym świecie.
– Żyjemy w „globalnej wiosce”, znajomość języków obcych to konieczność, dlatego promujemy nauczanie dwujęzyczne – wyjaśnia Jacek Wołowiec.
Pierwszą placówką w naszym województwie, która cztery lata temu wprowadziła nauczanie dwujęzyczne jest II Liceum Ogólnokształcące w Końskich. Beata Salata, dyrektor szkoły mówi, że w języku angielskim wykładane są historia oraz wiedza o społeczeństwie. Uczniowie mają także poszerzony program nauki tego języka. Beata Salata nie ukrywa, że początki były bardzo trudne.
Największym problemem jest przekonanie nauczycieli, że warto prowadzić takie zajęcia.
– Trudność polega na tym, że w większości sytuacji to nauczyciel sam musi sobie znaleźć podręcznik, przygotować odpowiednie pomoce. Musi się też nieustannie kształcić językowo, takie lekcje może prowadzić osoba, która ma przynajmniej certyfikat B2 – mówi Beata Salata.
Dodatkowo dyrektor szkoły musi przekonać organ prowadzący placówkę do wyłożenia dodatkowych pieniędzy.
Beata Salata zapewnia jednak, że warto pokonać te trudności.
– Inwestycja w młodzież jest najlepszą inwestycją z możliwych – uważa.
Promocję dwujęzyczności zapowiada także Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. Jak mówi, on i jego pracownicy będą zachęcać do tego dyrektorów szkół oraz władze samorządowe, które prowadzą placówki.
W naszym województwie działa już 15 szkół, które mają klasy dwujęzyczne.