Dwukrotnie zmniejszy się produkcja konopi włóknistych i maku niskomorfinowego w województwie świętokrzyskim w 2021 roku. Jak się okazuje duża część rolników przestała być zainteresowana ich dalszą uprawą.
Wyznaczeniem obszarów uprawy tych roślin zajmowała się we wtorek komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Jak informuje Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym roku na terenie województwa świętokrzyskiego mak niskomorfinowy będzie uprawiany w 24 gminach na łącznej powierzchni 379 hektarów. Z kolei łączna powierzchnia upraw konopi włóknistych wyniesie 922 hektary na terenie 60 gmin.
– W porównaniu do ubiegłego roku powierzchnia upraw maku spadła prawie o 300 hektarów, w przypadku konopi to spadek prawie o 900 hektarów. W 2020 roku w regionie uprawianych było około 700 hektarów maku, natomiast powierzchnia upraw konopi wynosiła 1,8 tys. hektarów. W tym sezonie w województwie świętokrzyskim skup maku prowadzić będą trzy podmioty, natomiast skupem konopi zajmować się będzie 30 przedsiębiorstw – wyjaśnia.
Dyrektor departamentu rolnictwa zaznacza, że w przypadku maku największe uprawy zaplanowano w gminach: Wojciechowice 150 hektarów, Opatów 80 hektarów oraz Sadowie – 50 hektarów maku.
– Jeżeli chodzi o uprawę konopi największy areał, bo aż 160 hektarów będzie w gminie Łoniów, gmina Osiek – 150 hektarów, z koli w gminie Ćmielów zaplanowano uprawę 90 hektarów konopi włóknistych – dodaje.
Konopie włókniste wykorzystywane są szeroko w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i budowlanym, natomiast mak znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym.
Zdaniem Artura Konarskiego, przewodniczącego komisji rolnictwa, zdecydowane zmniejszenie zainteresowania świętokrzyskich producentów uprawą konopi i maku może wynikać z prognozowanych w tym roku trudności z ich sprzedażą. Jak zaznacza, uprawa konopi i maku nie należy do najłatwiejszych.
Dodając do tego kłopoty ze zbytem tych dwóch roślin ich masowa produkcja mogłaby stać się po prostu nieopłacalna.
Projekt uchwały w sprawie określenia ogólnej powierzchni upraw tych dwóch roślin, został pozytywnie zaopiniowany przez komisję rolnictwa sejmiku województwa.