3 mln 700 tys. zł to kwota, jaką mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą przeznaczyć na gromadzenie deszczówki. O dofinansowanie budowy instalacji można ubiegać się z programu „Moja Woda” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak mówi prezes tej instytucji Ryszard Gliwiński Polska jest jednym z państw z najmniejszymi zasobami naturalnymi wody pitnej i dlatego efektywne wykorzystywanie wód opadowych przez gospodarstwa domowe jest niezwykle istotne.
– Program służy przede wszystkim do wykorzystania deszczówki w obrębie gospodarstwa domowego. Na wybudowanie instalacji maksymalnie możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych. W ramach programu może powstać między innymi oczko wodne czy studnie chłonne – zaznacza.
W ubiegłym roku w ramach programu „Moja Woda” w województwie świętokrzyskim złożono 1 188 wniosków na kwotę pond 5,6 mln zł. Dzięki temu zostaną zagospodarowane ponad 153 tys. metrów sześciennych deszczówki.
Aby skorzystać z programu moja woda należy złożyć wniosek do WFOŚiGW.
Jak mówi senator Krzysztof Słoń z PiS wyczerpujące się zasoby wodny pitnej w Polsce to bardzo poważny problem, który jest wyzwaniem dla obecnych i przyszłych pokoleń.
– Na jednego Polaka przypada jedna trzecia średniej europejskiej, jeżeli chodzi o dostęp do wody i dlatego tego typu programy są niezwykle istotne. Nie chodzi w nich o to, aby deszczówkę pozyskiwać do celów spożywczych, ale żebyśmy z tego bogactwa, jakim jest woda pitna, mogli się cieszyć dłużej – dodaje.
Parlamentarzysta zaznacza, że jeszcze w ubiegłym roku program „Moja Woda” początkowo był kontestowany i wyśmiewany przez polityków opozycji, ale realizacja pierwszego etapu dowiodła, że Polacy chcą gromadzić wodę w czym państwo im pomaga.
Zdaniem wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anny Krupki obecnie woda staje się towarem deficytowym w wielu regionach świata i dlatego program „Moja Woda” realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska jest nie tylko wyrazem troski o środowisko naturalne, ale także realną pomocą dla gospodarstw domowych.
Poseł Agata Wojtyszek z PiS zaznacza, że dzięki realizacji rządowego programu „Moja Woda” możliwe będzie skuteczne zniwelowanie negatywnych skutków suszy w regionie.
Zdaniem wicewojewody Rafała Nowaka w skali całego kraju województwo świętokrzyskie znajduje się w permanentnym okresie suszy hydrologicznej i dlatego każdy pomysł na zwiększenie zasobów wodnych oraz efektywne wykorzystanie deszczówki jest niezwykle potrzebny.