Piękno ukryte w butelce i historia ornatów, która doprowadza do dawnych balów dworskich – między innymi takie ciekawostki będzie można poznać w nowym, internetowym cyklu Muzeum Historii Kielc, zatytułowanym „Ekspozycja na przystanku”.
Seria będzie się odniosła do nowych wystaw, które dla widzów były dostępne zaledwie tydzień. Jedna z nich jest poświęcona meteorytom, a druga muzealnym nabytkom i depozytom z dwóch ostatnich lat. Jak mówi Krzysztof Myśliński, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc, cykl pokaże wybrane przedmioty.
– Postanowiliśmy trzy razy w tygodniu pokazywać krótki film o najciekawszym eksponacie z tej wystawy właśnie. Przy okazji chcemy też opowiedzieć szerzej o zjawisku, zagadnieniu, czy problemie, który jest z tym przedmiotem związany – dodaje.
Pierwszy odcinek jest poświęcony butelkom. Krzysztof Myśliński wyjaśnia, że kilka takich ciekawych przedmiotów znajduje się w kolekcji Muzeum Historii Kielc.
– Nasz kolega Bartłomiej Tambor wie o nich całkiem sporo. Mamy kilka w muzeum, począwszy od takich, do których kieleckie firmy pakowały swoje wyroby – były tu przecież znakomite browary czy wytwórnia wódek. Mamy taką butelkę ze Wzgórza Karscha, z rzadko spotykaną etykietą, na której został pokazany cały istniejący tam dawniej zespół budynków. Mamy też butelkę, znalezioną pod krzyżem na Bruszni – wymienia.
Kolejny odcinek będzie poświęcony paramentom, czyli przedmiotom sakralnym, używanym w obrzędowości katolickiej. Krzysztof Myśliński zapowiada, że w „Ekspozycji na przystanku” zostaną pokazane szaty liturgiczne.
– W swoich zbiorach mamy dwa ornaty, piękne chociaż nie bardzo stare. Otrzymaliśmy je dzięki wieloletniej, życzliwej współpracy z kościołem rektoralnym na Karczówce. Kiedy się przyjrzeć orantom, nie jako tkaninie liturgicznej, ale jako pięknemu przedmiotowi, zobaczyć go z bliska, z czego, i jak jest zrobiony, to mamy pasjonującą historię, która może nas doprowadzić do dworskich balów – dodaje.
Premiera cyklu dziś. Odcinki będą się pojawiać trzy razy w tygodniu: w poniedziałek, środę i piętek, w mediach społecznościowych Muzeum Historii Kielc. Mają być publikowane do 9 kwietnia.