Polacy pokochali podróżowanie rowerem. Z badań wynika, że fani dwóch kółek dostrzegają potrzebę rozbudowy bezpiecznej infrastruktury. W raporcie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe najgorzej oceniono oświetlenie ścieżek rowerowych, długość tras, bariery utrudniające jazdę.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Gdzie infrastruktura rowerowa wymaga poprawy? Ale nie tylko o krytykę chodzi – czy są miejsca, które można postawić za wzór? Czy w Kielcach miejskie rowery są potrzebne?
*****
Dziś jest poniedziałek, 22 marca, 81. dzień roku.
Do końca roku zostało 284 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:36
Zachód słońca w Kielcach: 17:43
Dzień trwa 12 godzin i 17 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 4 godziny i 21 minut.
Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Lea oraz August, Baldwin, Baldwina, Bazyli, Benwenut, Boguchwał, Bogusława, Godzisław, Kazimierz, Oktawian, Paweł, Zachariasz, Zachary
*****
Przysłowie na dziś:
„Jeżeli w pierwszy dzień po przesileniu marcowym burza się zdarzy, zima już nie przydarzy”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Wody
Dzień Ochrony Bałtyku
Międzynarodowy Dzień Foki
*****
PONIEDZIAŁEK, 22 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1939 r. – KIELCE: na Wybrzeże wyjechała kolejna grupa żołnierzy z kieleckiego garnizonu w celu obsadzenia wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte
1943 r.:
– BODZECHÓW koło Ostrowca: w zbiorowej egzekucji Niemcy rozstrzelali 130 Żydów z funkcjonującego tam obozu pracy
– las przy WILKOWIE koło Bodzentyna: pierwsza zbiórka oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce pod dowództwem Mariana Sołtysiaka „Barabasz”.
*****
PONIEDZIAŁEK, 22 MARCA: W POLSCE
1627 r. – Jan Wężyk został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski.
1809 r. – Marszałek Francji Louis Nicolas Davout został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Virtuti Militari.
1887 r. – w Wilnie doszło do aresztowania Józefa Piłsudskiego za kontakty z grupą konspiracyjną „Narodna Wola”, która przygotowywała zamach na cara Aleksandra III. Po przeszło tygodniowym pobycie w areszcie, Józef Piłsudski został przewieziony do Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu.
1925 r. – otwarto skocznię narciarską Wielka Krokiew w Zakopanem.
1928 r. – powstało przedsiębiorstwo państwowe Polska Poczta, Telegraf i Telefon.
2009 r. – Otwarto Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
*****
PONIEDZIAŁEK, 22 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
O godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda odznaczy Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski informował w ub. tygodniu, że order najlepszemu piłkarzowi świata 2020 roku w plebiscycie FIFA został przyznany „za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej”.
W grudniu 2020 r. Robert Lewandowski wygrał plebiscyt FIFA na Piłkarza Roku. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie. W finałowej trójce okazał się lepszy od sław futbolu – Portugalczyka Cristiano Ronaldo i Argentyńczyka Lionela Messiego.
W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta z dnia 20 stycznia 2021 r. o odznaczeniu Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej”.
Grający na co dzień w Bayernie Monachium kapitan reprezentacji Polski dotarł do Warszawy na zgrupowanie poprzedzające pierwsze mecze eliminacji mistrzostw świata. W czwartek biało-czerwoni, prowadzeni po raz pierwszy przez portugalskiego trenera Paulo Sousę, zainaugurują kwalifikacje meczem z Węgrami w Budapeszcie.