W niedzielę (21.03.), na folkradio.pl, o godzinie 18.00, zaprezentujemy pierwszą część niezwykłego koncertu zatytułowanego „Po śladach i manowcach”, jaki Janusz Prusinowski Kompania dała 16 lipca 2020 r. w Stryjnie Drugim w Lubelskiem. Koncert odbył się w warunkach ograniczeń sanitarnych i został zarejestrowany przez TVP Kultura.
Był to pierwszy koncert JPK po długiej przerwie, spowodowanej kwarantanną.
– Zostały do niego wybrane utwory, za którymi najbardziej tęskniliśmy, ale które też najbardziej chcieliśmy zaprezentować publiczności. Większość z nich to mazurki, oberki i pieśni opublikowane na płycie „Po śladach”, która jest najnowszym wydawnictwem Kompanii – powiedział Jan Prusinowski.
– Mamy nadzieję – dodają artyści – że tworzymy muzyczną i poetycką przestrzeń. Przy jednym stole siedzą Gaca, Meto, Lewandowski, Siwiec, Pawelczyk, ale też Mickiewicz, Tuwim, czy Nowak oraz inni wielcy poeci i wiejscy mistrzowie. Dzięki temu mamy żywą wspólnotę, lekką, pełną humoru i improwizacji oraz wzajemnego szacunku i otwartości – zapowiadają.
Występują:
Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, harmonia, cymbały (lider zespołu), Michał Żak – flety, klarnet, szałamaja, saksofon, śpiew, Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, skrzypce, śpiew, Szczepan Pospieszalski – trąbka, basy, kontrabas, śpiew.
Realizacja dźwiękowa: Szymon Miśniak.
Janusz Prusinowski – skrzypek, lirnik, harmonista i animator. Inicjator odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce. Uczeń wiejskich muzykantów z terenów dawnego województwa kieleckiego: Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka, Jana Ciarkowskiego i Kazimierza Meto. Od nich przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek.
Współzałożyciel warszawskiego Domu Tańca (1995). Koncertował z różnymi zespołami w wielu krajach Europy i świata. Współpracował m.in. z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Narodowym. Twórca programu edukacyjnego dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant” (1996). Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo i teatr„Słuchaj Uchem”, skierowane głównie do dzieci. Ich płyta „Kołysała Mama Smoka” do wierszy Joanny Papuzińskiej zyskała miano folkowej płyty dla dzieci roku 2007.
Założyciel „Janusz Prusinowski Trio/Kompania”, formacji o charakterystycznym brzmieniu łączącej archaiczność z awangardą, a muzykę z ruchem. Oprócz koncertów zespół prowadzi intensywne warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca Współpracuje m.in. z Januszem Olejniczakiem, Grażyną Auguścik, Mietkiem Szcześniakiem, Arturem Dutkiewiczem, Atom String Quartet.
Janusz Prusinowski jest też inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Organizuje i prowadzi muzyczne, i taneczne projekty międzynarodowe, prezentuje polską muzykę tradycyjną m.in. na targach muzyki świata „Womex”. Prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, współautor wielu ogólnopolskich projektów edukacyjnych. W 2014 r. otrzymał brązowy medal Gloria Artis.