90 proc. populacji zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej, wynika z danych Światowej Federacji Dentystycznej. Z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej stomatolodzy przypominają o tym, jak ważne są regularne, przynajmniej raz na 6 miesięcy, wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Katarzyna Obarska, członek Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej informuje, że z powodu zaniedbań już ponad 90 proc. dzieci do 7. roku życia zmaga się z próchnicą.
– 60 proc. trzylatków nie było nigdy u stomatologa, 40 proc. dzieci w wieku 6 lat ma próchnicę, a u dzieci w wieku 7 lat próchnicę ma już 90 proc. Niestety, ale wraz z wiekiem odsetek osób mających na próchnicę rośnie – mówi Katarzyna Obarska.
Powodem jest m.in. niewłaściwa dieta, bogata w cukier. Jak dodaje Katarzyna Obarska, zgodnie ze stanowiskiem ekspertów z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, optymalny czas na pierwszą wizytę jest między 6, a 12 miesiącem życia, w momencie gdy pojawi się pierwszy ząb.
– Chciałabym uczulić rodziców, by na pierwszą wizytę u dentysty przychodzili z dzieckiem w odpowiednim czasie. Z doświadczenia wiem, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest wtedy, gdy dziecko boli ząb, czyli gdy płacze, boi się. Niestety, ale to zostawia uraz na całe życie i dlatego później gabinet stomatologiczny kojarzy się nam z bólem. Tak nie musi być – dodała Katarzyna Obarska.
Zęby należy szczotkować ruchem okrężnym minimum dwa razy dziennie. W przypadku szczoteczki manualnej ten czas wynosi 3 minuty, a w przypadku szczoteczki elektronicznej – 2 minuty. We właściwym oczyszczeniu zębów pomocne są również nitki dentystyczne i szczoteczki między zębowe.