Profesor Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego został członkiem korespondentem Centrum Badań Mediewistycznych w Pradze. To jedna z najbardziej prestiżowych instytucji w Środkowej Europie zajmującej się badaniem średniowiecza.
Profesor Krzysztof Bracha mówi, że jego współpraca z historykami z Czech trwa od dawna, a obecnie planuje zdobyć grant na kolejne ważne badania.
– Ten grant dotyczy chrystianizacji. Wszyscy wiemy ze szkoły średniej, że Mieszko I pojął za żonę księżniczkę czeską, Dąbrówkę i przyjął chrzest za pośrednictwem czeskim. Większość słownictwa, terminologii chrześcijańskiej, którego używamy do dzisiaj, jest to słownictwo pochodzenia czeskiego – mówi profesor Krzysztof Bracha.
Profesor Krzysztof Bracha podkreśla, że ciągle istnieje wiele niezbadanych rękopisów, które mogą być bardzo ważne dla historycznego opracowania polskiej, jak i czeskiej chrystianizacji.
– W późnym średniowieczu jest bardzo dużo źródeł. Pewnie niewiele osób o tym wie, ale w samych Kielcach, które są miastem niewielkim, a w średniowieczu nie odgrywały szczególnej roli, do dziś jest ponad trzydzieści rękopisów średniowiecznych prawie w ogóle nie zbadanych – mówi historyk z UJK.
Decyzja w sprawie finansowania badań chrystianizacji Polski i Czech powinna zapaść najpóźniej w wakacje. Jeśli będzie pozytywna badania, rozpoczną się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.