Jaka jest najbardziej dziurawa ulica w Kielcach? Zmotoryzowani Łodzinie złożyli pismo do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prezydenta Łodzi polegającego na braku łatania dziur w ulicach.
A jak jest u nas? Jaka jest najbardziej dziurawa ulica w Kielcach? Zachęcam do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 18 marca, 77. dzień roku.
Do końca roku zostało 288 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:45
Zachód słońca w Kielcach: 17:47
Dzień trwa 12 godzin i 2 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 4 godziny i 6 minut.
Imieniny obchodzą: Cyryl, Edward, Krystian oraz Aleksander, Anzelm, Boguchwał, Boguchwała, Celestyna, Edwarda, Feliks, Marta, Narcyz, Salwator, Trofim
*****
Przysłowie na dziś:
„Na św. Edwarda zimy pogarda”
*****
Nietypowe święta:
Europejski Dzień Mózgu
Światowy Dzień Recyklingu
*****
CZWARTEK, 18 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1241 r. – CHMIELNIK: podczas najazdu Tatarów na nasze ziemie, na przedpolu miasta (w okolicy Glinki i Skadli) miała miejsce „Chmielnicka” bitwa, uznana za jeden z większych bojów XIII-wiecznej Europy, opisywana była wielokrotnie zarówno w literaturze naukowej jak i artystycznej.
1863 r. – GROCHOWISKA: w połowie odległości między Pińczowem a Buskiem. Jedna z najkrwawszych bitew w powstaniu styczniowym, zakończona zwycięstwem Polaków.
Nazajutrz po bitwie pod Chrobrzem Langiewicz, w pościgu za moskalami, dogonił ich za Buskiem, lecz ścigane i rozbite oddziały Czengerego oraz Zwierowa wzmocnione już były nowymi siłami, przybyłymi z Pińczowa i Chmielnika.
Skoro przednie straże powstańcze zaczęły się wysuwać z lesistej pozycji Grochowisk, przyjęte zostały kartaczowym i karabinowym ogniem czterech dział i licznej moskiewskiej piechoty, liczącej razem około 5.000 ludzi i ustawionej w szyku bojowym. Żuawi i strzelcy z oddziałów powstańczych odpowiadali rzęsistym ogniem, który przynosił skutek. Następnie prowadzeni przez Langiewicza, po kilku natarciach z bagnetem w ręku, spędzili z pozycji przeważające siły moskiewskie i zmusili do zupełnej ucieczki w kierunku na Pińczów.
Gdy atak ten od północy odpierano, żuawi i strzelcy pułkownika Czachowskiego, z kosynierami, dowodzonymi przez majora Koskowskiego odparli inny oddział moskiewski idący ze Stopnicy. Rozbili go ale ścigając oddalili się od swoich sił głównych.
W tej bitwie zabito i raniono moskalom przeszło 400 ludzi, wzięto do niewoli kilkunastu oficerów, w tym podpułkownika i majora oraz kilkudziesięciu żołnierzy, zdobyto znaczną ilość broni, amunicji i tornistrów. Rozbitki moskiewskie, porzucając swoich rannych na placu boju, pierzchały po kilku lub kilkunastu w największym nieładzie ku Stopnicy. Pod Grochowiskami odznaczyli się między innymi szczególną walecznością kosynierzy, Stefan Koskowski i porucznik Emil, ciężko ranny, oraz pułkownik żuawów Rochebrune. Wojsko polskie na pobojowisku odpocząwszy, zanocowało o kilometr dalej pod Wełczem.
Pod Grochowiskami i pod Chrobrzem stracili powstańcy razem około 300 ludzi w poległych i rannych.
1942 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: Niemcy rozstrzelali 38 osób z Karolinowa, Sydołu, Ranachowa, Pcinolasu, Ostrówki.
1944 r. – WŁOSZCZOWA: w nocy oddział partyzancki AK pod dowództwem Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”, opanował na kilka godzin całe miasto. Stacjonujące tam siły niemieckie zostały zablokowane w budynkach. Partyzanci zdobyli wiele cennych materiałów. Specjalny patrol pojmał dwóch niemieckich agentów: Gramzego, Kluczyńskiego. Zostali oni rozstrzelani poza miastem. Sama akcja odbyła się bez strat własnych.
CZWARTEK, 18 MARCA: W POLSCE
1401 r. – w Radomiu 49 panów polskich podpisało akt unii wileńsko-radomskiej.
1596 r. – król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy.
1713 r. -w Liptowskim Mikulaszu powieszony został Juraj Janošik, tatrzański zbójnik, harnaś; bohater ludowych podań i pieśni.
1871 r. – mieszkańcy Paryża i oddziały Gwardii Narodowej wystąpili przeciwko oddziałom rządowym – proklamowano powstanie Komuny Paryskiej; naczelnym wodzem wojsk Komuny Paryskiej mianowany został gen. Jarosław Dąbrowski.
1921 r. – w Rydze Polska i Związek Sowiecki zawarły traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczający wschodnią granicę Polski. Wśród zapisów traktatu znalazły się także, niezrealizowane przez Rosję do dziś, punkty nakazujące zwrot zagrabionych w Polsce w czasie zaborów i wojny polsko-bolszewickiej dzieł sztuki oraz wpłatę 30 milionów rubli w złocie, jako rekompensatę za wkład ziem polskich w rozwój gospodarczy Rosji w czasie zaborów.
1942 r. – na spotkaniu z gen. Władysławem Andersem Stalin zgodził się na ewakuację ze Związku Sowieckiego do Iranu tych żołnierzy polskich, dla których w ZSRS nie wystarczało żywności.
1943 r. – w konspiracyjnym „Biuletynie Informacyjnym” ukazał się komunikat Kierownictwa Walki Cywilnej grożący najostrzejszymi konsekwencjami osobom, które szantażują Żydów, przebywających poza gettami, oraz „żerują na rodzinach więźniów politycznych i wyłudzają świadczenia za rzekome starania uwolnienia aresztowanego”.
1971 r. – Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu Wakacje z duchami w reżyserii Stanisława Jędryki.
CZWARTEK, 18 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, weźmie udział w odprawie podsumowującej działania Wojsk Obrony Terytorialnej w ubiegłym roku, szczególnie podczas pandemii, wręczy też akty mianowań na wyższe stopnie żołnierzom WOT oraz podpisze decyzję o utworzeniu nowych jednostek WOT.
10:00 – prezentacja przez Archiwum Akt Nowych oryginalnych dokumentów dotyczących rokowań pokojowych w Rydze, z okazji setnej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką oraz otwarcie wystawy plenerowej „Od wojny do pokoju. Traktat Ryski 18 marca 1921 roku”.
10:00 – konferencja prasowa z udziałem ministra sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz sekretarza Stanu Sebastiana Kalety nt. „Sędziowie pokoju – sprawiedliwość blisko ludzi”.