Pojawiły się doniesienia, że jeden z największych banków w Polsce ma plan na wprowadzenie ujemnej stawki depozytów. Czy zapłacimy za oszczędzanie?
Zaczniemy dopłacać do swoich pieniędzy w bankach? Czy zaczniemy masowo wypłacać swoje oszczędności z banków?
Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CO ZROBIĆ Z NADMIAREM PIENIĘDZY?
- OSZCZĘDZAĆ NA PRZYSZŁOŚĆ (83%)
- WYDAWAĆ NA PRZYJEMNOŚCI (17%)
*****
Dziś jest środa, 17 marca, 76. dzień roku.
Do końca roku zostało 289 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:47
Zachód słońca w Kielcach: 17:45
Dzień trwa 11 godzin i 58 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 4 godziny i 2 minuty.
Imieniny obchodzą: Gertruda, Patryk, Zbigniew oraz Agrykola, Ambroży, Cieszysław, Józef, Patrycjusz, Patrycy, Paweł, Regina, Witburga, Zbygniew, Zbygniewa
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy na Gertrudy zjawią się bociany, to wiosna już rychło nastanie”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Łodzi Podwodnej
Dzień Św. Patryka
*****
ŚRODA, 17 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1642 r. – BODZENTYN: zmarł biskup krakowski Jakub Zadzik budowniczy pałacu biskupów krakowskich w Kielcach.
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
– CHROBERZ: Oddziały polskie pod wodzą dyktatora powstania gen. Mariana Langiewicza w sile 3000 ludzi, przyparte wcześniej do granicy zaboru austriackiego, odrzuciły rosyjski oddział płk. Ksawerego Czengierego, i szły na Kielce.
Langiewicz ruszył w kierunku Miechowa i stanął wreszcie 17. marca w Chrobrzu, w majątku Wielopolskiego. Doszła tam do niego wiadomość o maszerującej doliną Nidy od strony Pińczowa grupie rosyjskich wojsk (4 roty, pół szwadronu, 40 kozaków). Osłonił się przed nią oddziałem żuawów Rochebrune’a, a sam ruszył na Zagość.
Nagle na lewym brzegu Nidy pojawiła się druga grupa wojsk rosyjskich (4 roty, 2 szwadrony, 100 kozaków i 2 działa), która uderzyła na tabory wojsk polskich. Langiewicz skierował przeciw nim piechotę Czachowskiego. W tym czasie Rochebrune spalił most na Nidzie i ruszył śladem Langiewicza.
Wkrótce ukazały się na wzgórzu od wschodu Zagościa przednie straże moskiewskie. W tej chwili kolumny polskie uszykowały się do boju, zajmując szybkim ruchem prawego skrzydła wzgórza, lewem opierając się o Nidę, a za frontem swojej rozwiniętej linii zostawiając obóz pod ochroną jazdy i małego oddziału strzelców. Moskale pod dowództwem Zwierowa i Czangierego liczyli około 3000 ludzi z 4 działami.
Po bezskutecznym i krótkim ogniu artylerii, która rozpoczęła bitwę, nastąpił ogień moskiewskiej piechoty i celny ogień strzelców powstańczych. W tym czasie Kozacy i dragoni obeszli wzgórza prawego skrzydła i uderzyli z tyłu na obóz powstańczy. Wskutek tego niektóre wozy w popłochu rzuciły się przez Nidę na Opatów. Ostatecznie jednak atak ten przez strzelców, a potem przez część jazdy, z wielkimi stratami nieprzyjaciela został odparty.
W tym samym czasie, na froncie linii bojowej powstańczej, pomyślne ataki kosynierów i żuawów Rochebruna na wszystkich punktach złamały nieprzyjaciela, który ratował się szybką ucieczką.
Zdobyto na nim 2 działa, około 500 karabinów z mnóstwem amunicji i tornistrów, oraz zabito i raniono przeszło 300 ludzi, z których znaczna część pozostała na placu. Polskie straty w tej bitwie nie są znane. Wiadomo natomiast, że Langiewicz utracił 300 ludzi, ale to dane łączne i dotyczą bitwy pod Chrobrzem i pod Grochowiskami.
1942 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– SANDOMIERZ: zostaje aresztowany Franciszek Bogdański oraz jego żona Barbara. W swym mieszkaniu prowadzili punkt przebitkowy ,,Odwetu”. Liczne aresztowania w Sandomierzu.
– WIŚNIÓWKA koło Staszowa: po parogodzinnej walce Niemcy likwidują redakcję „Odwetu”. Polegli: redaktor Bolesław Czub ps. „Antoni Szary”, sekretarka red. Karolina Stawiarz ps. „Lala”, Jan Sobieraj i Longinus Zajączkowski. Jedynym, który wówczas uniknął śmierci jest Zbigniew Kabata „Bobo” – wysłany wcześniej w teren. „Odwet” przestaje ukazywać się na terenach lewobrzeżnej Wisły. Nadal wychodzi w podcentrali „Wschód” (później zmienia tam nazwę na „Czyn”) oraz nad Dolnym Dunajcem.
1943 r. – KOPRZYWNICA: patrol oddziału partyzanckiego „Jędrusie” pod dowództwem Franciszka Rutyny „Franek” w Koprzywnicy rozbroił 4 niemieckich żołnierzy.
ŚRODA, 17 MARCA: W POLSCE
1420 r. – podczas obrad Sejmu Rzeszy we Wrocławiu ogłoszono bullę papieża Marcina V, nakazującą katolikom zorganizowanie krucjaty przeciwko husytom.
1793 r. – II rozbiór Polski: Jasna Góra skapitulowała przed wojskiem pruskim.
1809 r. – król Prus Fryderyk Wilhelm III nakazał przetopić polskie insygnia koronacyjne.
1921 r. – Sejm Ustawodawczy RP uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej (tzw. Konstytucję Marcową).
1938 r. – w wyniku incydentów granicznych i śmierci 11 marca żołnierza KOP Stanisława Serafina zostało wystosowane polskie ultimatum wobec Litwy z żądaniem natychmiastowego nawiązania stosunków dyplomatycznych.
ŚRODA, 17 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
10:15 – wideokonferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nt. podpisania umowy na wykonanie prac przygotowawczych dla rozbudowy węzła Kraków Południe na autostradzie A4.
11:00 – briefing prasowy z udziałem posłów Solidarnej Polski ws. złożenia do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek ustawy o hospicjach perinatalnych.
12:00 – Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19, w spotkaniu weźmie udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
12:30 – konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka nt. programu wsparcia dzieci i młodzieży w nadrobieniu zaległości w nauce oraz egzaminu próbnego ósmoklasisty.