23 marca przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tego dnia w Sali Promocji Miasta Centrum Komunikacyjnego w Kielcach, od godziny 15.00 dostępna będzie wystawa pt. „Mosty, czasy, Budapeszt”.
To niejedyna atrakcja zaplanowana z tej okazji w Kielcach. W najbliższych dniach na profilu społecznościowym Miasta Kielce odbędą się konkursy z pytaniami o tematyce węgierskiej, w których do zdobycia będą cenne nagrody ufundowane przez węgierskich partnerów.
Poza tym, 23 marca filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosi na spotkanie dotyczące kraju Madziarów. Z prelekcjami wystąpią: dr hab. Gábora Lagzi – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Marzena Madej – pilot wycieczek, przewodnik i znawca Węgier. Zaplanowano też wystawę pamiątek i zdjęć dotyczących Węgier, a całość uświetni występ artystyczny uczniów szkoły muzycznej.
W piątek, 26 marca, w Zespole Szkół nr 2 odbędzie się pokaz wymyślonej na Węgrzech dyscypliny Teqball. Poprzez transmisję online będzie można zobaczyć zmagania zawodników Polskiej Ligi Teqball. Prezentację gry swoją obecnością uświetnią m.in. jej wynalazca, Gábor Borsányi, prezes Międzynarodowej Federacji Teqball, Michał Listkiewicz – prezes Polskiej Federacji Teqball i Tibor Gerncser – konsul generalny Węgier w Krakowie.
Teqball, to dyscyplina łącząca piłkę nożną i tenis stołowy. W tej grze piłki nie można m.in. dotknąć ręką. Gra toczy się do dwóch wygranych setów, do 20 zdobytych punktów. Z kolei o godzinie 18.00., na dużej scenie w Kieleckim Teatrze Tańca zaplanowano wieczór baletowy z muzyką węgierskiego kompozytora Béli Bartóka. Zespół KTT zaprezentuje spektakle „Drewniany Książe” w choreografii Elżbiety Pańtak i „Cudowny Mandaryn” w choreografii Grzegorz Pańtak.
Natomiast przygotowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach wystawa „Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku” zostanie pokazana w Tarnowie. Ekspozycja powstała z okazji obchodów „Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”, które odbyły się w Kielcach przed dwoma laty. Wówczas w stolicy województwa świętokrzyskiego gościli prezydenci Polski i Węgier wraz z Pierwszymi Damami.