W gminie Chęciny powstanie piesza ścieżka geoturystyczna. Blisko kilometrowy szlak poprowadzi śladami przyrody nieożywionej i ożywionej w obrębie rezerwatu Góra Zelejowa.
Jak informuje Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, jest to jedno z najcenniejszych miejsc naukowych i dydaktycznych zlokalizowane w granicach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.
– Na terenie rezerwatu znajduje się bowiem najdłuższa w Górach Świętokrzyskich, licząca prawie kilometr, grań wapienna. To jeden z najpiękniejszych przykładów krasu powierzchniowego. Znajdują się tam również unikalne pozostałości po wydobyciu tzw. różanki zelejowskiej – mówi Robert Jaworski.
W ramach projektu zainstalowane zostaną również elementy małej architektury, m.in. stojaki na rowery, gry edukacyjne, a stare i zniszczone tablice informacyjne zostaną wymienione na nowe.
– Ze szlaku zostaną usunięte samosiejki. Powstaną także punkty widokowe z widokiem na miasto Chęciny i górujący nad miastem zamek. Myślę, że będzie to piękne i interesujące dla turystów miejsce – dodał burmistrz.
Koszt przygotowania ścieżka geoedukacyjnej w rezerwacie Góry Zelejowej wyniesie około 200 tys. zł. Szlak ma być gotowy jesienią.