W Maleńcu będzie można obserwować życie pszczół w barciach i pasiekach. Pierwsze trzy barcie już wycięto w Leśnictwie Lipa.
To początek nowej ścieżki edukacyjnej tworzonej przez Zabytkowy Zakład Hutniczy wraz z leśnikami i przyrodnikami – mówi dyrektor instytucji dr Maciej Chłopek.
– Będzie to ścieżka poświęcona bartnictwu. Będą więc kłody bartne, barcie, ale też ule, bo w przedsięwzięcie zaangażowali się miejscowi pszczelarze. Stworzymy ciekawą ofertę edukacyjną dla młodzieży i mieszkańców regionu – zapowiada.
W stworzenie ścieżki edukacyjnej włączyli się leśnicy. Beata Kiełbus, rzecznik Nadleśnictwa Radoszyce podkreśla, że pszczoły są bardzo pożądanym gatunkiem i należy propagować ich powrót do lasów.
– To owady, które biorą czynny udział w zapylaniu krzewów, drzew. Sadzimy w lasach też drzewa owocowe, więc potrzebujemy wielu owadów zapylających. Pszczoły pozytywnie wpływają na cały ekosystem – przypomina.
Zaangażowany w odtwarzanie barci przyrodnik Zbigniew Fijewski podkreśla, że leśne ule zasiedlane będą gatunkami pszczół odpowiednio przystosowanych do lokalnych warunków klimatycznych.
– Kupujemy pszczoły rasy augustowskiej, które najbardziej genetycznie zbliżone są do wymarłej pszczoły środkowoeuropejskiej. Poza tym, ta pszczoła jest najlepiej przystosowana do tutejszych warunków.
Badacze z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Radoszyce wytypowali w sumie 10 drzew, w których wydrążone zostaną barcie. To sosny, jodły i dęby. Pasieka powstanie w lesie nieopodal muzeum w Maleńcu.
Życie pszczół będzie można obserwować w sezonie letnim. Pszczoły zasiedlą pasieki i barcie w czerwcu. Podczas leśnego spaceru będzie można zobaczyć czym różniły się barcie od uli, jakich używano kiedyś narzędzi i jak ozdabiano pasieki.
Bartnictwo zostało wyparte nie tylko przez bardziej wydajne pod kątem pozyskiwania miodu pszczelarstwo, ale też przez przemysł żelazny, ponieważ lasy intensywnie wycinano na opał do miejscowych fabryk.
Odtwarzanie i upowszechnianie bartnictwa to efekt wpisania tej profesji na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.