Mieszkańcy Kielc mogą ponownie składać wnioski o dotacje na wymianę starych pieców opalanych węglem.
W tym roku na ten cel zarezerwowano w budżecie miasta 4 mln zł. Dofinansowanie może obejmować 100 proc. wydatków, a dotacja jest przyznawana jednorazowo. Z refundacji mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe.
Jak informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inwestycję w wymianę pieca można połączyć z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”.
– Sama wymiana źródła ogrzewania nie przynosi zamierzonego skutku. By wdrożyć faktycznie oszczędne i ekologiczne rozwiązania należy przeprowadzić także termomodernizację budynku, bo jeśli się tego nie zrobi, to nadal zużywa się bardzo dużo energii, która wciąż jest emisyjna – podkreśla prezes WFOŚ.
Jak podaje Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta, władze miasta nie widzą żadnych ograniczeń w uczestniczeniu w obu programach. Każdy zainteresowany mieszkaniec może skorzystać z obu projektów oraz uzyskać niezbędną pomoc we wdrożeniu ekologicznych rozwiązań. Ponadto, dzięki zmianom legislacyjnym, mieszkańcy mogą wykorzystać dofinansowanie z urzędu miasta jako wkład własny do programu „Czyste powietrze”.
– Te dwa programy można łączyć. Ponadto prawo uległo takiej zmianie, że refundacja miasta na tę instalację może być potraktowana jako wkład własny dla projektów związanych z „Czystym powietrzem” – wyjaśnia.
Zaznacza także, że wymiana starego pieca na paliwo stałe przynosi korzyści nie tylko wnioskodawcy, ale wpływa pozytywnie na okolicę, w której mieszka. Dotychczas w Kielcach wymieniono niemal 400 pieców opalanych węglem. Do wymiany pozostało ich jeszcze ponad 6 tys.