Jako pierwsze sadzone są brzozy i modrzewie. Po nich przyjdzie czas na buki i dęby.
Wczesną wiosną leśnicy porzucają wszystkie inne zajęcia i odnawiają drzewostan. Ten element gospodarki leśnej, jak wyjaśnia leśnik Radosław Koniarz, jest podstawowym obowiązkiem każdego leśnika.
– Mamy obowiązek odnowić taką samą powierzchnię lasu, jaka została wycięta. Najczęściej odbywa się to w cyklu dwu- lub trzyletnim – mówi.
Najwcześniej wysadzane są brzozy i modrzewie, bo te gatunki jako pierwsze podejmują wegetację i rozwijają liście. Jako ostatnie do gleby trafiają dęby i buki, jednak w lasach sadzonych jest wiele różnych gatunków drzew i krzewów.
Jak informuje Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w tym roku na terenie całej dyrekcji wysadzone zostanie 13 mln sadzonek na dwóch tys. hektarów.
– Najwięcej, bo około 170 hektarów w Nadleśnictwie Ostrowiec, od 110 do 130 hektarów w Nadleśnictwach Staszów, Włoszczowa, Starachowice czy Barycz. Z kolei w Nadleśnictwach Daleszyce, Pińczów, Chmielnik, Kielce, Suchedniów, czy Zagnańsk znacznie większy jest odsetek naturalnych odnowień. Sięga 11 proc. – dodaje
170 hektarów odnowień leśnych to poprawki po szkodach spowodowanych przez suszę czy pędraki.
W ramach przebudowy drzewostanów sadzone są gatunki liściaste, aby dostosować je do żyzności siedlisk i przystosowania do zmian klimatycznych. Sadzone są gatunki dobrane do warunków siedliskowych. Na słabszych siedliskach jest to głównie sosna i brzoza, a w żyźniejszych miejscach bardziej wymagające gatunki iglaste, tj. modrzew i jodła oraz gatunki liściaste, w tym dęby, buki, olsze, brzozy, jesiony, klony, jawory, lipy, wiązy i wiele innych.
Na terenie RDLP w Radomiu sadzonki produkowane są w 16 szkółkach polowych oraz Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie. Produkowanych tam jest rocznie 35 mln sadzonek. Jest ono najnowszą i najnowocześniejszą szkółką kontenerową w Lasach Państwowych. Produkowane są tam jednoroczne sadzonki z tzw. bryłką, głównie gatunki liściaste: dąb i buk, ale też sosna i modrzew, a nawet lipa.
W ramach wiosennych odnowień leśnicy wysadzą też 350 tys. sadzonek gatunków biocenotycznych i miododajnych, wzbogacających bioróżnorodność lasu, takich, jak lipa drobnolistna, ałycza, dzikie jabłonie, grusze, głogi, dereń, dzika róża, czy trześnia.
Wiosenne odnowienie lasu to 75 proc. wszystkich odnowień. Pozostałą część sadzi się jesienią. Prace będą trwały do pierwszej dekady maja.