Więcej pielęgniarek będzie kształcił Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
Piotr Burda, rzecznik uczelni informuje, że odpowiedni kierunek UJK planuje uruchomić już w październiku w swojej filii w Piotrkowie Trybunalskim.
– Złożony został już stosowny wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Liczymy na pozytywną opinię. Trwają też pracę nad uruchomieniem bardzo atrakcyjnych kierunków wspólnie z Politechniką Świętokrzyską. Są to inżynieria biomedyczna oraz metrologia, ale one nie pojawią się w naszej ofercie w następnym roku akademickim. To raczej kwestia kolejnych lat – mówi Piotr Burda.
Dodaje, że w 2022 roku UJK będzie chciał również uruchomić farmację. Kierunki prowadzone wspólnie przez obie kieleckie uczelnie to rozwiązanie nowatorskie, spotykane niezwykle rzadko w innych ośrodkach akademickich. Według wstępnych założeń inżynieria biomedyczna miała rozpocząć kształcenie studentów od przyszłego roku akademickiego, ale procedury związane z powołaniem międzyuczelnianego kierunku są skomplikowane i czasochłonne.
Profesor Artur Bartosik, który z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej pracuje w zespole opracowującym założenia nowego kierunku mówi, że ustalona jest już między innymi siatka godzin inżynierii biomedycznej.
– Gotowy jest już program kształcenia. Będzie ono trwało 3.5 roku, a dla studentów będą dwie ścieżki kształcenia. Za pierwszą ścieżkę, czyli protetykę i implantologię będzie odpowiadała Politechnika Świętokrzyska, natomiast Uniwersytet Jana Kochanowskiego będzie odpowiadał za ścieżkę aparatury medycznej – informuje profesor Artur Bartosik.
Następnym krokiem będzie przygotowanie efektów kształcenia, a jesienią do Ministerstwa Edukacji i Nauki trafi wniosek o powołanie nowego kierunku.
Drugi wspólny kierunek, czyli metrologia też najprawdopodobniej rozpocznie działanie w październiku 2022. W kształcenie studentów obu kieleckim uczelniom pomoże Główny Urząd Miar.