Z początkiem kwietnia ma pojawić się informacja o tym, kiedy i czy w ogóle będzie szansa na to, aby wejść do budynków spalonego Archiwum Urzędu Miasta Krakowa.
Wtedy do nadzoru budowlanego ma dotrzeć ekspertyza przygotowywana przez wydział budownictwa Politechniki Krakowskiej. To od jej wyników będą zależały dalsze kroki związane między innymi z zabezpieczeniem i oględzinami budynków, które chcą przeprowadzić śledczy. Ekspertyza odpowie też na pytanie o to, czy możliwa będzie ewakuacja archiwaliów, które przetrwały pożar i wielodniową akcję gaśniczą.
Z początkiem kwietnia nadzór budowlany ma podjąć decyzję, czy wejście do spalonych budynków Archiwum Urzędu Miasta Krakowa będzie w ogóle możliwe. Kluczowy w tej sprawie będzie wynik ekspertyzy przygotowywanej przez zespół specjalistów Politechniki Krakowskiej. Tymczasem przedstawiciele miejskich jednostek odpowiadają na zarzuty, które pojawiły się w publikacji portalu Onet. Te dotyczą między innymi zastosowania regałów sterowanych elektrycznie, choć pierwotnie przewidywano wykorzystanie półek przesuwanych ręcznie. Wśród zarzutów pojawiły się także te, że w archiwum składowano więcej dokumentów, niż dopuszczał projekt.
Jak mówi Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich, wszelkie zmiany były na bieżąco konsultowane z ekspertami od BHP i bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a zbiory zgromadzone w budynkach nie przekraczały dopuszczalnej normy. „Archiwum projektowane ma 23 tysiące metrów bieżących akt. To była najwyższa granica możliwości przechowywania tam akt. W momencie pożaru było ich 20 tysięcy. Zachowane zostały wszystkie inne wymogi – odległości między regałami, wysokościami. One były wyższe, niż pierwotnie planowano, ale projektant aranżacji musiał się dostosować do warunków, które zastał i tak je rozplanować, żeby były zgodne z przepisami prawa budowlanego i przepisami przeciwpożarowymi” – dodaje.
Machowski podkreślił, że system suchego gaszenia zastosowany w budynkach nie budził wątpliwości strażaków ani w czasie projektowania hal, ani w momencie odbiorów gotowych budynków archiwum.