Maciej Gdula z Lewicy uważa, że książka Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” powinna zniknąć z listy lektur szkolnych, bo jest przesycona rasizmem i w związku z tym szkodliwa. Podobna dyskusja toczyła się niedawno wokół wiersza Juliana Tuwima „Murzynek Bambo”. Czy „W pustyni i w puszczy” i „Murzynek Bambo” powinny zniknąć z listy naszych lektur?
Co powinien przeczytać każdy Polak? Jakie książki powinny być lekturami obowiązkowymi?
O tym dziś w Aktualnościach Dnia do godziny 9.00. Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CZY „W PUSTYNI I W PUSZCZY” I „MURZYNEK BAMBO” POWINNY ZNIKNĄĆ Z LISTY NASZYCH LEKTUR?
- NIE (92%)
- TAK (5%)
- NIE MAM ZDANIA (3%)
*****
Dziś jest środa, 11 marca, 70. dzień roku.
Do końca roku zostało 307 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:00
Zachód słońca w Kielcach: 17:35
Dzień trwa 11 godzin i 35 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 39 minut.
Imieniny obchodzą: Benedykt, Konstanty oraz Balbina, Dominik, Drogosława, Eulogiusz, Eutymiusz, Jan, Kandyd, Konstantyn, Nawoj, Sofroniusz, Sylwia, Świetlana, Tala, Talus, Teresa, Trofim, Angelika
*****
Przysłowie na dziś:
„Ruszaj w marcu w pole, by po trochu rzucic w ziemię owsa, grochu”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Nerek
Światowy Dzień Sanitarny
Dzień Sołtysa
*****
CZWARTEK, 11 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1864 r. – KIELCE: do więzienia przywieziono 41 pojmanych żołnierzy polskich oddziałów powstańczych.
1911 r. – KIELCE: oddano do użytku linie kolejową łączącą Kielce z Herbami (Częstochowa). Budowę rozpoczęto w 1909 r.
1943 r. – OPATÓW: Niemcy aresztowali osoby związane z konspiracją z Podobwodem Staszów Armii Krajowej. Osadzono ich w areszcie w Opatowie. Naczelnik aresztu (Zdzisław Małycha „Śmiały”, żołnierz AK) złożył natychmiast meldunek podając nazwiska aresztowanych: Sawicki Roman z Iwanisk, ze Staszowa: Adamus Stefan, Czapla Władysław, Socha Michał, Cukierski Wincenty, Martyniak Marian, Stępień Wiktor, Cholewa Józef, Mazurkiewicz Teofil z Bogorii, Rutkowski Kazimierz z Klimontowa, Rytwiański Józef ze Staszowa, Piotrowicz Józef z Klimontowa, Kaczmarczyk Stanisław ze Staszowa, Migoń Zenon z Koniemłotów, Pająk Władysław z Klimontowa.
1944 r. – PIEKOSZÓW:oddział partyzancki AK Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilk” opanował stację kolejową Piekoszów. Zatrzymano pociąg którym oddział przejechał na stację Małogoszcz, gdzie stoczono walkę z Niemcami. Zdobyto szesnaście karabinów, jeden pistolet maszynowy, czternaście sztuk broni krótkiej.
CZWARTEK, 11 MARCA: W POLSCE
1401 r. – w Radomiu panowie koronni wystawili dokumenty potwierdzające postanowienia wileńskie, tzw. unia wileńsko-radomska.
1609 r. – wybuchła II wojna polsko-rosyjska.
1886 r. – w Brzeżanach urodził się Edward Śmigły-Rydz, oficer I Brygady Legionów Polskich, komendant POW, w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca armii. Po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. Od 1936 r. marszałek Polski. Naczelny Wódz w kampanii polskiej w 1939 r.
1928 r. – w Warszawie otwarty został Ogród Zoologiczny.
1938 r. – na granicy polsko-litewskiej Litwini, podejmujący próbę przerzutu agentów swego wywiadu, zastrzelili żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza Stanisława Serafina. Wydarzenie wywołało masowe demonstracje.
1941 r. – w odwecie za zlikwidowanie przez żołnierzy ZWZ kolaboranta aktora Igo Syma Niemcy rozstrzelali w Palmirach 21 więźniów Pawiaka.
1966 r. – premiera filmu „Faraon” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
1968 r. – w Warszawie pod gmachem KC PZPR odbyła się demonstracja studencka, która została rozpędzona przez milicję; Koło Poselskie Znak wystosowało interpelację w obronie represjonowanych studentów.
1973 r. – na antenie TVP1 przeprowadzono pierwszą transmisję z losowania gier liczbowych Totalizatora Sportowego.
CZWARTEK, 11 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
W czwartek ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 69 lat, czyli urodzonych w 1952 roku. Potrwają trzy dni. Można rejestrować się poprzez infolinię 989, e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl, w punkcie szczepień lub wysyłając SMS o treści: szczepimysie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.
# # #
Dziś w Warszawie odbędzie się jednodniowe 388 Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podjętych tematów będzie katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa oraz dokument +Droga formacji prezbiterów w Polsce+.
Fundacja Świętego Józefa została powołana podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, obradującego w Warszawie od 8 do 9 października 2019 roku. Służy ona pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Jej działania stwarzają warunki, aby diecezje albo metropolie mogły tworzyć i rozwijać profesjonalne narzędzia w zakresie niesienia niezbędnej pomocy pedagogicznej, psychologicznej i terapeutycznej, prawnej i duchowej.