Do Polski wracają ptaki, które na zimę odleciały do cieplejszych krajów. Pierwsze bociany dotrą do nas w ostatnich dziesięciu dniach marca – powiedział dr Jarosław Sułek, ornitolog, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Dodał, że warto pomyśleć, aby stworzyć dla mniejszych ptaków bezpieczny dom na rozpoczynający się okres lęgowy.
Gość Radia Kielce podkreślił, że na przykład budkę dla sikorek trzeba powiesić jak najszybciej, ponieważ te ptaki już teraz szukają miejsca na gniazda.
– Poszukują przede wszystkim dziupli w drzewach lub podobnych przestrzeni w słupkach ogrodzeniowych – dodaje.
Budkę należy powiesić jak najwyżej, co najmniej trzy metry nad ziemią. Nie należy wieszać jej od strony południowej, by uchronić ptaki przed zbyt wysoką temperaturą i nagrzewaniem się latem. Nie zawieszajmy też budki zbyt blisko innej – przestrzega ornitolog.
– Jest to związane z terytoriami ptaków. Terytorium sikorki to mniej więcej 50 metrów. Zbyt gęste zawieszenie budek powoduje walki między ptakami o terytorium. W efekcie, czasem żadna budka nie jest przez nie zajmowana – wyjaśnia.
Dr Jacek Sułek dodaje, że cała przyroda uczy nas cierpliwości. Nie zawsze od razu w nowej budce pojawią się ptaki.
– Czasem taka budka musi się „zestarzeć”. Ptaki mają doskonałą pamięć i ostrożnie podchodzą do nowych elementów w swoim otoczeniu. Odradzam też malowanie budek, ponieważ większość farb zawiera składniki chemiczne – zaznacza.
Gość Radia Kielce zwrócił uwagę, że warto instalować także budki dla jerzyków, które są gatunkiem bardziej zagrożonym. Tymczasem to ptaki bardzo pożyteczne, żywiące się owadami. Przylatują do nas na przełomie kwietnia i maja. Gnieżdżą się na dużych wysokościach: na kominach, wieżach masztów.
– Dlatego budki dla nich powinny być zawieszane co najmniej od 5-6 piętra wzwyż, Takie na przykład pod rynnami na najwyższym piętrze, w poziomie. Należy szczególnie pamiętać tu jednak o zasadach bezpieczeństwa – dodaje.
Radio Kielce, wzorem ubiegłych lat, rozdało dziś kilkadziesiąt budek lęgowych swoim słuchaczom.
Natomiast do godziny 12.00 w Radiu Kielce trwa dyżur ekspertów, którzy opowiedzą o zwyczajach ptaków.