Dzisiaj rozdamy Państwu budki lęgowe dla ptaków. O godzinie 9.00 zapraszamy po ich odbiór do Radia Kielce.
A do 9.00 w Aktualnościach Dnia porozmawiamy o tym, dlaczego warto zadbać o to, żeby mieć ptaki za sąsiadów?
*****
Dziś jest środa, 10 marca, 69. dzień roku.
Do końca roku zostało 308 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:02
Zachód słońca w Kielcach: 17:34
Dzień trwa 11 godzin i 31 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 35 minut.
Imieniny obchodzą: Cyprian, Makary oraz Aleksander, Eugenia, Gaja, Gajusz, Piotr, Porfirion, Symplicjusz, Symplicy, Zwnisława
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy mróz w marcu dnia dziesiątego, jeszcze czterdzieści dni mrozu takiego”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Całowania w Czoło
Dzień Mario
Międzynarodowy Dzień Peruki
Międzynarodowy Dzień Dud
Dzień Mężczyzn
*****
ŚRODA, 10 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
– ŁAGÓW: w okolicy miasteczka starł się z oddziałkiem podkapitana Filipowskiego moskiewski oddział odnosząc zwycięstwo. Powstańców poległo 12, a 2 dostało się do niewoli.
– CZĘSTOCICE k/Ostrowca: powstańcy ze szwadronu opatowskiego, podkomendni por. Niewiarowskiego i por. Zarzyckiego, zostali zaatakowani przez rosyjski oddział dowodzony przez płk Łaskarzewa. Polacy wycofali się po stracie 4 zabitych i 1 wziętego do niewoli. Tego samego dnia, również w Częstocicach, pluton powstańczej żandarmerii konnej dowodzony przez Węgra Szandora Szredera zaatakował, idący od Opatowa, rosyjski oddział Assajewa. Gdy zaskoczeni Rosjanie szykowali się do ucieczki zginął Szandor Szreder, siły powstańcze wycofały się.
– WĄCHOCK: w okolicach miejscowości kwaterowały: silny oddział jazdy dowodzonej przez rotmistrza Stanisława Solbacha i garść piechoty Szemiota. W ich kierunku zmierzał moskiewski oddział Łaskarzewa. Wcześniej siły powstańcze zaatakował jednak oddział Medyanowa. Po dłuższej walce, w której Solbach poległ, moskale rozproszyli powstańców. Trzydziestu ujęto, a 60 miało podobno zginąć. Straty moskali były również niemałe, bo wśród ranionych znajdowało się 2 oficerów: chorąży Umancew i junkier Kniażew. Pod wieczór wszystkie oddziały moskiewskie tj. Medyanowa, Łaskarzewa, i Assjewa zeszły się w Wąchocku.
1944 r. – KIELCE HERBY: Zbigniew Kruszelnicki „Wilk” na czele 21 żołnierzy opanował stację kolejową Kielce Herby. Rozbrojono 9 Niemców, a jeden został podczas walki zabity. Zdemolowano warsztaty mechaniczne, biuro oraz magazyny.
*****
ŚRODA, 10 MARCA: W POLSCE
1822 r. – w Manieczkach koło Śremu zmarł Józef Wybicki, polityk, pisarz, publicysta; konfederat barski, członek Komisji Edukacji Narodowej, uczestnik Powstania Kościuszkowskiego; współtwórca Legionów Polskich we Włoszech; autor „Mazurka Dąbrowskiego”, który stał się polskim hymnem narodowym.
1863 r. – gen. Marian Langiewicz został dyktatorem Powstania Styczniowego.
1896 r. – Józef Piłsudski przybył do Londynu, gdzie podczas trwającego pięć miesięcy pobytu spotykał się z czołowymi działaczami socjalistycznymi oraz wziął udział w IV Kongresie Międzynarodówki Socjalistycznej. Podczas Kongresu Piłsudski zgłosił projekt uchwały, w której napisał m.in. niepodległość Polski jest żądaniem politycznym, równie koniecznym dla międzynarodowego ruchu robotniczego, jak i dla samego proletariatu.
1920 r.
– głównodowodzący sił zbrojnych Rosji Sowieckiej Siergiej Kamieniew zatwierdził plan uderzenia na Zachód przez Polskę,
– na zaproszenie ministra spraw zagranicznych RP Stanisława Patka, odbyła się w Warszawie konferencja z udziałem ministrów spraw zagranicznych Finlandii, Łotwy i Rumunii, poświęcona wsparciu Polski w prowadzonej wojnie z bolszewicką Rosją.
1947 r. – pod naciskiem władz sowieckich Polska i Czechosłowacja podpisały układ o przyjaźni i wzajemnej pomocy. Oba państwa zobowiązały się w ciągu dwóch lat ostatecznie uregulować sporne kwestie graniczne i respektować prawa mniejszości narodowych.
*****
ŚRODA, 10 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś ruszają zapisy na szczepienie dla pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowanych. Szczepienia rozpoczną się w poniedziałek, 15 marca. To grupa około 150 tys. osób.
# # #
O godz. 13.00 w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie odprawiona zostanie msza pogrzebowa działacza opozycji w PRL Jana Lityńskiego. O 15.30 odbędzie się uroczystość pogrzebowa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jan Lityński zostanie pochowany obok J. Kuronia, B. Geremka i H. Wujca.