Obok możliwości wypożyczenia skuterów i hulajnóg na godziny, mają zostać wprowadzone bilety miesięczne. Nową ofertę na zbliżający się sezon przygotowuje wypożyczalnia elektrycznych jednośladów w Kielcach. Ma być alternatywą dla miejskiej komunikacji.
Jak powiedział Paweł Maliszewski z firmy Blinky City, planowana jest zmiana charakteru świadczonych usług. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że wiele osób wypożycza skutery i hulajnogi, by dojechać do pracy.
Jednorazowe korzystanie z pojazdu jest kosztowne – mówi Paweł Maliszewski – stąd dla stałych klientów ma zostać przygotowana specjalna oferta.
Rozwiązaniem ma być bilet miesięczny pozwalający na obniżenie kosztów użytkowania pojazdu przy częstszych przejazdach. W planach jest także powiązanie możliwości wypożyczenia jednośladów z kartą miejską, uprawniającą do przejazdów komunikacją publiczną. Firma myśli także o wprowadzeniu nowej metody płatności, dzięki której wypożyczenie pojazdu będzie możliwe bez korzystania z niezbędnej aplikacji. Hulajnogi i skutery elektryczne, w sumie około 150 jednośladów, powinny pojawić się najpóźniej pod koniec marca.
Z kolei nadal nie wiadomo, kiedy w Kielcach powstanie wypożyczania miejskich rowerów. Wielki projekt „Kielecki rower miejski” o wartości ponad 21 mln zł, który otrzymał unijne dofinansowanie, cały czas jest na etapie planowania. Został podzielony na trzy elementy, to budowa czterech kilometrów ścieżek rowerowych, parkingów i miejsc obsługi rowerzystów oraz utworzenia wypożyczalni rowerów.
Jak poinformowało nas biuro prasowe urzędu miasta w Kielcach, wdrożenie systemu wypożyczalni rowerowych jest uzależnione od wcześniejszego wybudowania ścieżek rowerowych oraz infrastruktury przewidzianej w projekcie.
Jak czytamy w komunikacje przesłanym do redakcji „obecnie prowadzimy uzgodnienia co do funkcjonowania wypożyczalni i nie jest możliwe wskazanie konkretnej daty rozpoczęcia jej działania. Jest ona uzależniona od postępowań dotyczących wyboru wykonawców ścieżek rowerowych, których realizacja jest integralną częścią projektu. Bliższe informacje na ten temat będą znane w kwietniu br.” – czytamy.
Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw infrastruktury rowerowej dodaje, że wypożyczalnia ma posiadać 200 rowerów (w tym 10 proc. elektrycznych). Część inwestycji dotyczących ścieżek oraz infrastruktury ma zostać zrealizowana w tym roku. Na razie jednak brak dokładnych terminów, ponieważ są problemy z rozstrzygnięciem niektórych przetargów, a inne nie są jeszcze ogłoszone – dodaje Tomasz Zboch.
Zgodnie z planem projekt „Kielecki rower miejski” powinien być zrealizowany do końca 2022 r.
Oświadczenie w sprawie wypożyczalni rowerów – projekt „Kielecki rower miejski”
W sprawie uruchomienia wypożyczalni rowerów informuję, że na chwilę obecną prowadzimy uzgodnienia co do jej funkcjonowania i nie jest możliwe wskazanie konkretnej daty rozpoczęcia jej działania. Powyższe uzależnione jest od postępowań na wybór wykonawców ścieżek rowerowych, których realizacja jest integralną częścią projektu. Bliższe informacje na ten temat będą nam znane w kwietniu br. Wstępnie postępowanie na zakup rowerów i uruchomienie wypożyczalni planowane było do ogłoszenia w drugim kwartale tego roku.