Dwa wielkie gniazda na drzewach mają powstać w Leśniczówce w Dąbrowie Dolnej niedaleko Bodzentyna. Nie są to konstrukcje dla ptaków, ale… dla ludzi.
Artysta Jan Sajdak od kilku lat tworzy podobne do wiklinowych gniazda z leszczyny i wierzby, które służą jako huśtawki, czy miejsce zabaw dla dzieci. Tym razem chce rozwinąć swój pomysł i zadaszyć gniazda, co ma umożliwić przebywanie w nich podczas niekorzystnej pogody.
– Chcę zrobić gniazda złożone z dwóch części. Daszek będzie osobnym elementem nad plecionym kokonem, dzięki czemu gniazdo będzie chronione przed deszczem i jednocześnie zachowa swoją ażurowość – wyjaśnia.
Artysta dodaje, że prototypy zadaszonego gniazda powstały w Brazylii z lokalnych materiałów: bambusa i lian.
– Spośród sześciu gniazd, które tam stworzyłem i zawiesiłem, dwa posiadały daszki i z tego co wiem, jedno do dziś służy komuś jako leśny nocleg – dodaje.
Pierwsze gniazdo jakie stworzył Jan Sajdak miało cztery metry długości i dwa metry u podstawy. Wzorowane było na gnieździe remiza – niewielkiego ptaka. Do dziś można je zobaczyć w Dąbrowie Dolnej.
– To gatunek ptaka, który plecie misterne wiszące gniazda, występuje również w Polsce. Te jego domy wyplecione z delikatnego puchu i włosów w niektórych rejonach Polski używane były jako luksusowe kapcie – mówi Jan Sajdak.
Aby stworzyć dwa zadaszone gniazda w Dąbrowie Dolnej, Jan Sajdak stara się o międzynarodowy grant, w którego przyznaniu mogą pomóc internauci poprzez głosowanie TUTAJ.
Jan Sajdak – urodzony w 1987 roku, dyplom z wyróżnieniem w 2016 roku, obroniony w pracowni prof. A.J. Pastwy na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza i Miasta Stołecznego Warszawy w 2018 roku. Dwukrotny uczestnik Landart Festiwalu w Starym Bublu. Realizował swoje projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii. Działa w wielu dziedzinach sztuki, eksperymentuje. Ważnym obszarem artystycznych poszukiwań jest dla niego sztuka nurtu landart, Sztuka Ziemi, tworzona z naturalnych materiałów, często wyplatana z wikliny, i umieszczana pod gołym niebem, współbrzmiąca z krajobrazem wokół. Od lat rozwija swój projekt nadrzewnych gniazd dla ludzi, marząc o mieszkaniu na drzewach.