Niedawno obiegła wszystkie serwisy krajowe informacja o tym, że dyżurny komendy policji we Włoszczowie uratował 2-miesięcznego chłopca. Policjant udzielił dziecku pierwszej pomocy przedmedycznej, dzięki czemu niemowlak odzyskał oddech i funkcje życiowe.
Funkcjonariusz wziął dziecko od kobiety, pochylił je głową ku dołowi i klepiąc po plecach odblokował jego drogi oddechowe. Podobno 67 proc. Polaków umie udzielić pomocy, ale przykłady pokazują, że w decydującym momencie nie potrafimy zapanować nad emocjami.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Skaleczenia, otarcia, oparzenia, omdlenia, zakrztuszenia to wszystko może przydarzyć nam się w domu. Możemy być tego świadkami w pracy lub na ulicy.
Jak sobie wówczas radzić, a jakich błędów w żadnym wypadku nie popełniać?
CO ROBIĘ, GDY ZOBACZĘ WYPADEK?
- TELEFONUJĘ POD NUMER ALARMOWY 112 I SAM PRÓBUJĘ UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY (55%)
- DZWONIĘ POD NUMER 112 (32%)
- NIE WIEM, BO NIGDY NIE BYŁAM/BYŁEM W TAKIEJ SYTUACJI (14%)
- ODCHODZĘ, BO SIĘ NA TYM NIE ZNAM (0%)
Dziś jest wtorek, 9 marca, 68. dzień roku.
Do końca roku zostało 309 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:05
Zachód słońca w Kielcach: 17:32
Dzień trwa 11 godzin i 27 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 31 minut.
Imieniny obchodzą: Dominik, Franciszka, Katarzyna oraz Grzegorz, Kandyd, Mścisława, Przemyślibor, Samanta
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy Franciszka z wichrem po polu hasa, może sypnąć śniegiem powyżej pasa”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Polskiej Statystyki
Światowy Dzień Didżeja
Dzień Barbie
*****
WTOREK, 9 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1551 r. – CHMIELNIK: otrzymał od dziedzica Jana Oleśnickiego przywilej lokacyjny (według informacji burmistrza – Franciszka Gnoińskiego – z 1820 roku akt ten miał miejsce 7 maja tego roku). Lokację potwierdził Stefan Batory 15 marca 1580 r.
1870 r. – urodził się Stanisław Pękosławski, w latach 1919-1923 wojewoda kielecki.
1919 r. – odbyły się pierwsze po odzyskaniu niepodległości wolne i demokratyczne wybory do kieleckiej rady miejskiej,
1943 r. – SAMSONÓW: odział Pawła Stępnia „Gryf” odbił między Szałasem, a Samsonowem (wzgórze Brusznia) ludzi pojmanych na roboty przymusowe. Ginie niemiecki podoficer Robert Koch. Jeszcze popołudniem tego samego dnia w Samsonowie pojawia się ekspedycja z Kielc. Niemcy zamordowali 6 osób.
1944 r. – BIELINY: Niemcy przeprowadzili aresztowania (oficjalnym powodem była przeprowadzona dzień wcześniej partyzancka akcja). Ostatecznie 20 osób zostało zamordowanych, w większości na tzw. Dołkach koło kościoła (jeden mężczyzna w ostatniej chwil uciekł). Ciała pomordowanych zostały ekshumowane w 1946 roku i uroczyście pogrzebane na miejscowym cmentarzu
*****
WTOREK, 9 MARCA: W POLSCE
1652 r. – umowna data wykorzystania po raz pierwszy zasady liberum veto na Sejmie.
1919 r. – ochotnicza kompania powstańców wielkopolskich wyruszyła do Małopolski, aby wziąć udział w walkach z Ukraińcami.
1936 r. – w Przytyku pod Radomiem doszło do starć ulicznych pomiędzy Polakami i Żydami.
1953 r. – w Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina; wzięły w nim udział delegacje komunistycznych partii, na czele których stali pierwsi sekretarze; PZPR reprezentował Bolesław Bierut; w trakcie pogrzebu doszło do tragedii – wyloty ulic na Plac Czerwony zostały zastawione ciężarówkami, o które napierający tłum rozgniótł kilkaset osób.
1968 r. – na Politechnice Warszawskiej odbył się wiec wyrażający poparcie dla studentów UW i potępiający brutalne działania milicji; w odpowiedzi na kłamliwe informacje prasy dotyczące studenckich protestów palono gazety i wznoszono okrzyki „Prasa kłamie!”.
1985 r. – w Warszawie spłonął gmach Teatru Narodowego,
1990 r. – w obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce zmierzono rekordową w Polsce prędkość porywu wiatru (346 km/h).
2012 r. – Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I.
*****
WTOREK, 9 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś o godz. 11.00 rozpocznie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Przewiduje on m.in. podwyższenie kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Rada Ministrów ma się też zająć projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”, czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego.
Kolejnym punktem porządku obrad ma być projekt nowelizacji ustawy przewidującej przedłużenie o pięć lat, do 2026 r. wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Według obecnie obowiązujących przepisów, wprowadzony 14 kwietnia 2016 r. okres ten upływałby 30 kwietnia br.
Rząd ma dziś zająć się także przygotowanym w resorcie sprawiedliwości projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ). Ustawa o KRZ została uchwalona w grudniu 2018 r. Głównym jej celem było wprowadzenie KRZ, jako jednego rejestru, w którym będą ujawniane dane dotyczące osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz osób, wobec których była prowadzona egzekucja, która została umorzona z powodu bezskuteczności. W większości ustawa ta ma wejść w życie od początku lipca br.
# # #
Dziś rano marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotka się z francuskim ministrem ds. europejskich Clementem Beaune, który od poniedziałku przebywa z wizytą w Polsce. Jak przekazało PAP Centrum Informacyjne Senatu, wśród poruszanych tematów będą m.in. bieżąca tematyka europejska, w tym zagadnienia związane z pandemią Covid-19, odbudowa europejskiej gospodarki po związanym z pandemią kryzysie, europejska solidarność energetyczna, jak również kwestie związane z europejską polityką zagraniczną i bezpieczeństwa oraz europejską polityką sąsiedztwa. Ponadto politycy będą rozmawiali o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i 30-leciu funkcjonowania tego formatu.