Na razie ścieżka dydaktyczna, a docelowo nowy kierunek oraz studia podyplomowe z zakresu metrologii – tak wyglądają plany Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, które wspólnie chcą kształcić przyszłe kadry Głównego Urzędu Miar. Dziś przedstawiciele tych trzech jednostek podpisali porozumienie o współpracy.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że początkowo studenci różnych kierunków będą mogli wybrać ścieżkę dydaktyczną, w ramach której zaplanowane są dodatkowe zajęcia z zakresu metrologii.
– My nie chcemy tego kierunku metrologicznego tworzyć już teraz, bo związane jest z tym mnóstwo formalności, które wymagają czasu. Ale nawet, jeśli ten kierunek nie zacznie działać od października tego roku, to stanie się tak w roku następnym – tłumaczy rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Studentów uczyć będą również wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przede wszystkim z Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK mówi, że były już też rozmowy na temat wspólnych z Politechniką studiów podyplomowych z zakresu metrologii. Profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar podkreśla, że współpraca kieleckich uczelni pozwoli wykształcić świetnych fachowców. Najlepsi z nich znajdą pracę w powstającym w Kielcach kampusie laboratoryjnym GUM.
Profesor Semaniak dodaje, że współpraca nie zaczyna się od zera, urząd od kilku miesięcy pracuje nad pakietem programowym, którym wesprze Politechnikę oraz uniwersytet.
– Ten pakiet treści programowych obejmuje zarówno wykłady jak też konwersatoria i zajęcia laboratoryjne. Studenci będą mieli staże w laboratoriach Głównego Urzędu Miar. Ze swojej strony oferujemy też wsparcie naszej kadry w prowadzeniu zajęć z przedmiotów metrologicznych - mówi prezes GUM.
Urząd planuje zachęcić studentów, a później absolwentów do pozostania w Kielcach poprzez zaoferowanie im możliwości zamieszkania w stolicy województwa. Profesor Jacek Semaniak informuje, że oferta dla młodych ludzi dopiero powstaje, a chętni będą mieli kilka opcji do wyboru.
Kielecki kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar zacznie działać w 2024 roku. Koszt inwestycji łącznie z wartością działek przekazanych przez władze miasta to prawie 220 mln zł. W Kielcach powstanie sześć laboratoriów. Jeszcze przed ich uruchomieniem GUM planuje zatrudnić 30 metrologów, którzy będą pracowali w kompleksie na kieleckim Telegrafie.