Tradycyjna – wykonana z naturalnych elementów, a może najdłuższa? Niedziela palmowa dopiero za trzy tygodnie, ale w gminie Pińczów już trwają intensywne prace przy przygotowaniu palmy wielkanocnej. Ich dzieła zostaną ocenione w konkursie.
Palmę postanowiły przygotować m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zagórzycach. Ewa Żak, członkini grupy zaznacza, że to bardzo ważne, aby kultywować tradycję i zwyczaje wielkanocne. Jak mówi, palma z Zagórzyc nie będzie najwyższa, ale z pewnością najpiękniejsza.
– Palma będzie się składała przede wszystkim z bazi, suszonych kwiatków oraz ziół. Każda z nas robi w domu kwiatki z gipiury i papieru. Do tego dochodzą gałązki bukszpanu, żarnowca oraz trzcin – wymienia.
10 metrów 50 cm to dotychczasowy rekord w organizowanym przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, konkursie na najwyższą palmę wielkanocną. Należy on do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.
– Czy ten wynik zostanie pobity nie wiadomo – mówi dyrektor Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. W rywalizacji chodzi także o jak najlepsze oddanie symboliki palmy wielkanocnej.
– Po rocznej przerwie wracamy do naszego konkursu, który już jest naszą tradycją. Do udziału zapraszamy koła gospodyń, stowarzyszenia, grupy nieformalne, wszystkich mieszkańców.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: najwyższa i tradycyjna palma. Uczestnicy mają czas do 22 marca. Wykonaną Palmę Wielkanocną powinni dostarczyć do Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Następnie plamy zostaną wyeksponowane w galerii domu kultury. Stworzona z nich zostanie wystawa on-line.
Zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w Niedzielę Palmową 28 marca w Kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty po sumie.
Regulamin Konkursu Palm Wielkanocnych 2021 w gminnie Pińczów