Kieleckie uczelnie będą kształciły kadry dla Głównego Urzędu Miar. Specjalistów w dziedzinie metrologii będzie potrzebował kielecki kampus laboratoryjny GUM, który powstaje u zbiegu ulic Wrzosowej i Popiełuszki.
Profesor Jacek Semaniak, prezes GUM mówi, że jego urząd już teraz współpracuje z Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, ale w przyszłym tygodniu podpisana zostanie umowa o zacieśnieniu tej kooperacji.
– Chcemy, żeby w ciągu najbliższych lat pojawiły się możliwości kształcenia kadry metrologicznej. Chcemy, żeby ta formuła była bardzo atrakcyjna dla studentów, żeby była obudowana bogatą liczbą praktyk i staży z możliwością późniejszego zatrudnienia najlepszych absolwentów – informuje profesor Jacek Semaniak.
Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar informuje, że w planach jest zatrudnienie 30 metrologów jeszcze przed uruchomieniem kieleckiego kampusu laboratoryjnego.
Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki w Politechnice Świętokrzyskiej mówi, że współpraca między uczelniami i Głównym Urzędem Miar będzie bardzo szeroka. W planach jest kooperacja w dziedzinie badań naukowych oraz promocja metrologii. Najważniejsze będzie jednak kształcenie metrologów. Zaangażują się w to zarówno Politechnika Świętokrzyska, jak i Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
– Zostanie uruchomiony kierunek studiów lub studia podyplomowe. Jeżeli chodzi o badania naukowe, to mamy specjalistów u nas na uczelni, również UJK ma ekspertów z dziedziny miernictwa, fizyki – informuje profesor Artur Maciąg.
Nowy kierunek studiów ma rozpocząć kształcenie od października 2022 roku.
– Jestem pewien, że zainteresuje młodych ludzi. Specjaliści w zakresie metrologii są poszukiwani w całej Polsce – mówi prorektor politechniki.