Młodzieżowe rady miast dostaną większe uprawnienia. Będą mogły m.in. brać udział w konsultacjach dotyczących ważnych dla młodych ludzi decyzji, podejmowanych przez samorządy. To efekt zmian w prawie proponowanych przez rząd.
Główną ideą przedstawionej nowelizacji ma być zwiększenie udziału młodych ludzi w życiu lokalnych społeczności. Dzięki pracy w radach, przedstawiciele młodego pokolenia zyskują doświadczenie publiczne i uczą się analizowania i rozwiązywania problemów w najbliższym otoczeniu. Młodzież ma też tworzyć i opiniować akty prawne, w sprawach ich dotyczących.
Jarosław Karyś, kielecki radny z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że to dobry ruch ze strony rządu. Jego zdaniem, młodzieżowe rady miast są wstępem do nauki samorządności. Radny pozytywnie ocenia również działanie kieleckiej rady, która jego zdaniem stara się realizować postawione przed nią cele. Jarosław Karyś przyznaje, że na pewno sporo rzeczy można zmienić, ale jest to rada, która w jakiejś części spełnia oczekiwania młodzieży oraz samorządowców.
Również Katarzyna Czech-Kruczek, z klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta w Kielcach popiera działania rządu w sprawie reprezentantów młodzieży. Cieszy się, że poszerzane są kompetencje rad, jako organu opiniującego i doradczego zwłaszcza w sprawach młodych ludzi. Radna dodaje, że kielecka rada młodzieżowa, jej zdaniem działa prężnie i są z nią konsultowane kwestie dotyczące młodych ludzi.
Piotr Michalski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Kielcach uważa, że młodzi rajcy mają się czym pochwalić. Wymienia m.in. projekt skateparku, raport w sprawie zdalnej edukacji, czy ostatnio, wysłana do dorosłej Rady Miasta sugestie obniżenia do 16 lat, wieku kielczan, którzy mogą brać udział w konsultacjach społecznych.
Młodzieżowa Rada Miasta w Kielcach rozpoczęła pracę w październiku 2018 roku. Obecnie trwa druga kadencja tego gremium.