„Napewno” i „wogóle/wogule” są najczęstszymi błędami językowymi popełnianymi w Internecie w 2020 r. – wynika z raportu o kondycji polskiej ortografii.
Dane pokazują, że błąd językowy pojawia się w Internecie co 6 sekund, a internauci popełniają dziennie ich średnio 14 188. Czy Internet niszczy polszczyznę? A może polską ortografię należałoby uprościć?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr 41 200 20 20 i mailowo: poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 5 marca, 64. dzień roku.
Do końca roku zostało 313 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:13
Zachód słońca w Kielcach: 17:25
Dzień trwa 11 godzin i 12 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 16 minut.
Imieniny obchodzą: Adrian, Oliwia oraz Adrianna, Fokas, Fryderyk, Gerazym, Jan, Jeremiasz, Konon, Krzysztof, Marek, Pakosław, Teofil, Wergilia, Wergiliusz, Wirgilia, Wirgiliusz, Wolimir, Wacław
*****
Przysłowie na dziś:
„Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopada obraz żywy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Doceniania Pracownika
Światowy Dzień Modlitwy
Dzień Dentysty
Dzień Doceniania
Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości
Dzień Teściowej
*****
PIĄTEK, 5 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1905 r. – MIRZEC k/Starachowic: dwa tysiące zebranych domagało się zniszczenia wszystkich dokumentów sporządzonych wyłącznie w języku rosyjskim.
1943 r. – GÓRKI SZCZUKOWSKIE k/Kielc – Niemy przeprowadzili w Kielcach łapankę osób przeznaczonych do prac przymusowych w Rzeszy. Głównym celem były urzędy, w tym Ubezpieczalnia Społeczna – miejsce zatrudnienia wielu konspiratorów. Jeszcze tego samego dnia w południe, na szczeblu Komendy Obwodu, zapadła decyzja o zbrojnym odbiciu aresztowanych. Akcja tego dnia nie doszła w tym dniu do skutku bowiem nie wywożono aresztowanych z miasta. 5 marca zespół dowodzony przez ppor. Wacława Różańskiego „Żubr” uwolnił aresztowanych przewożonych pociągniemy. Akcje przeprowadzono na stacji Górki Szczukowskie. Ranny został jeden z granatowych policjantów eskortujących więźniów.
PIĄTEK, 5 MARCA: W POLSCE
1603 r. – wojska Rzeczpospolitej pod wodzą hetmana Jana Karola Chodkiewicza zwyciężyły wojska szwedzkie w bitwie pod Rakvere w północnej Estonii.
1688 r. – w Grodnie, po raz pierwszy w historii Polski, zerwano Sejm jeszcze przed wyborem marszałka.
1812 r. – Napoleon Bonaparte utworzył złożony z Polaków 5. Korpus Wielkiej Armii.
1940 r. – na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich oficerów więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej; w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.
1945 r. – w Warszawie komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na Lucjanie Szymańskim „Janczarze”, ostatnim dowódcy Podokręgu Wschodniego Obszaru Warszawskiego AK. „Janczar” został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa 23 grudnia 1944 r.; wyrok śmierci wydał Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie.
1953 r. – w Kuncewie, obecnie część Moskwy, zmarł Józef Stalin, właściwie Iosif Dżugaszwili, sekretarz generalny KC KPZR i premier Związku Sowieckiego; zbrodniarz odpowiedzialny za prześladowania i śmierć milionów ludzi, który przez ćwierć wieku rządził totalitarnym państwem sowieckim; wśród jego ofiar były setki tysięcy Polaków.
1957 r. – wytyczono dokładny przebieg granicy polsko-radzieckiej w dawnych Prusach Wschodnich oraz na Mierzei Wiślanej i Zalewie Wiślanym.
2006 r. – premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Ranczo w reżyserii Wojciecha Adamczyka.
2013 r. – czterech polskich himalaistów: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski stanęło na szczycie niezdobytego do tej pory zimą ośmiotysięcznika Broad Peak w Karakorum; dwaj ostatni nie zdołali jednak powrócić na noc do obozu, 8 marca zostali uznani za zmarłych.
PIĄTEK, 5 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) oficjalnie rozpocznie się budowa stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W uroczystościach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Prace nad długo oczekiwanym w mieście i regionie tunelem mają zakończyć się w 2022 r.
Tunel pod Świną wydrąży maszyna TBM, której świnoujścianie nadali imię Wyspiarka. Gigantyczna maszyna o wadze ponad 3 tys. ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy, powstała w Chinach. Według szacunków Wyspiarka będzie w stanie wydrążyć sześć centymetrów tunelu w ciągu minuty.