W szpitalu uzdrowiskowym Krystyna w Busku-Zdroju pierwsza grupa pacjentów przechodzi rehabilitację po przebytej chorobie COVID-19.
Leczenie ma na celu zminimalizowanie licznych powikłań, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. To szereg objawów m.in. duszność, przewlekłe zmęczenie, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, depresja, bezsenność, trudności w koncentracji i myśleniu.
– To 13-dniowe turnusy rehabilitacyjne, które mają pomóc w powrocie do pełnej sprawności. – Rehabilitacja rozpoczyna się diagnostyką – mówi Łukasz Dobaj, specjalista kardiolog, dyrektor ds. lecznictwa.
– Pacjenci przechodzą szereg specjalistycznych badań określających stan układu oddechowego. Następnie oceniana jest wydolność fizyczna na podstawie testu 6-minutowego marszu. Potem pacjent jest badany i oceniany przez specjalistę pulmonologa i kwalifikowany do odpowiedniego modelu rehabilitacji. Kluczowe jest indywidualne podejście do terapii.
– Mamy szereg zabiegów z grupy elektroterapii, laseroterapii, magnetoterapii, kinezyterapii. Cały pakiet liczy 60 zabiegów. Innowacyjną metodą, którą wprowadziliśmy w naszym ośrodku jest terapia SIS, czyli stymulacja polem elektromagnetycznym – zaznacza.
To jak dodaje Łukasz Dobaj nowoczesne i skuteczne urządzenie. Ma na celu wzmocnienie poprzez aktywną stymulację elektromagnetyczną kurczliwości przepony, mięśni międzyżebrowych oraz mięśni oddechowych.
– Po serii zabiegów dochodzi do poprawy pojemności oddechowej, wydolności i poprawy wentylacji. Ta terapia posiada szereg innych korzystnych działań m.in. redukcja ognisk zapalnych, poprawa krążenia włośniczkowego, wymiany gazowej i zapobiega efektowi zwłóknienia – dodaje.
Wydolność pacjentów oceniana jest także po ukończeniu turnusu. Można więc porównać na ile te zabiegi są skuteczne. Pacjenci otrzymują także dalsze zalecenia.
Jak informuje Gerard Jakubowski, kierownik Działu Rozwoju, Promocji i Marketingu w buskim uzdrowisku, jest bardzo duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego rodzaju rehabilitację. W kolejnym turnusie który rozpocznie się 15 marca udział weźmie około 30 osób. Turnusy pocovidowe są płatne i kosztują ponad 2 tys. zł. Warunkiem przyjęcia na rehabilitację jest posiadanie udokumentowanego zachorowania na COVID-19. Nie wykluczone, że w przyszłości tego typu terapia będzie finansowana przez NFZ.
W sprawie zapisów na turnusy należy kontaktować się z buskim uzdrowiskiem.
Kompleksowa rehabilitacja lecznicza w szpitalu uzdrowiskowym Krystyna po przebytej chorobie COVID-19