Specjaliści od mody będą się kształcić w opatowskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego im. gen. Władysława Andersa. Od nowego roku szkolnego funkcjonować będzie tam kierunek „technik przemysłu modowego”. Trwają już zapisy.
Według zapewnień dyrekcji szkoły, najlepiej odnajdą się w niej osoby kreatywne, które interesują się modą, projektowaniem odzieży, wizażem i makijażem, a także fotografią. Joanna Młynarska, dyrektor placówki mówi, że kierunek jest atrakcyjny i wypełni lukę na rynku pracy.
– Zyskają kwalifikacje zawodowe związane z projektowaniem, materiałoznawstwem, z wyrobami odzieżowymi, ale będą również zajęcia związane tematycznie z makijażem czy stylizacją paznokci – wymienia dyrektor opatowskiego technikum.
Kierunek skupia się wokół mody, także tej ślubnej, ale uczeń dowie się też jak organizować uroczystości tego typu. To będzie niezbędne w pracy konsultanta ślubnego. Pojawią się także zagadnienia związane z zawodem visual merchandiser, który polega na wyposażeniu i urządzeniu witryn sklepowych. Dodatkowo młodzi ludzie poznają tajniki marketingu, aby móc w przyszłości z sukcesem sprzedawać swoje prace.
Praktyczna nauka zawodu odbywać się będzie poprzez praktyki w kieleckiej firmie Wojdak, która prowadzi zakład w Kielcach, gdzie projektuje się odzież, a także w szwalni w Baćkowicach.
– Firma zapewnia bardzo profesjonalny sprzęt i dostęp do technologii i to wszystko, co jest związane z projektowaniem i wytwarzaniem odzieży – mówi Joanna Młynarska.
Po trzecim roku, uczniowie mogą liczyć na czterotygodniowe praktyki we Włoszech, kolebce mody i modelingu. Porozumienia o współpracy są podpisane z pracodawcami i szkołami z tego kraju.
Nie zabraknie zajęć z fotografii mody. Lekcje będzie prowadził Hubert Grześkiewicz. Przynajmniej dwa razy w semestrze uczniowie będą uczyć się od kieleckiego mistrza fotografii mody – Marcina Borunia.
– Jest to wybitny fotograf, znany w świecie mody. Dowodem na jego wysokie kompetencje jest nagroda, którą zdobył w konkursie International Photography Awards. To będzie fotografia modowa i artystyczna, bo wiadomo, że trzeba wyróżniać się na rynku – mówi Hubert Grześkiewicz i dodaje, że profesjonalny fotograf nada jakości zajęciom.
Uczniowie nauczą się wytwarzać odzież sceniczną w zakładzie krawiectwa artystycznego, który powstaje w Opatowie. Sami skorzystają też z zajęć tanecznych, obserwować będą proces twórczy i sposób sprzedawania wyrobów w kieleckim butiku projektantki Anety Kraj-Oziminy.
Jak dodaje Joanna Młynarska, w przyszłości planowane są pokazy wyrobów uczniów kierunku technik przemysłu mody na opatowskim Rynku.