Inteligentne złoto zwalczające nowotwory czy innowacyjny preparat do regeneracji paznokci to tylko niektóre wynalazki wyróżnione nagrodą Świętokrzyski Racjonalizator.
Jak mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski ideą konkursu jest dostrzeżenie naukowców, a także instytucji i przedsiębiorstw, które są autorami wynalazków zgłoszonych do opatentowania lub już opatentowanych.
– Niektóre osoby mamy przyjemność nagradzać w tym konkursie po raz kolejny. To bardzo cieszy, ponieważ świadczy o dużej aktywności naukowców. Najwięcej badań i wynalazków pojawia się w branżach związanych z przemysłem metalowym, kosmetologią czy mechaniką – dodaje Andrzej Bętkowski.
W tym roku kapituła konkursu przyznała trzy nagrody główne za patenty. Już po raz trzeci Racjonalizatora otrzymała Aneta Oleszek, prezes firmy Podopharm, za wieloskładnikowy preparat regenerujący do paznokci.
– To wynalazek sprzedawany w 20 krajach świata. To bardzo miłe, że na własnym podwórku zostałam tak doceniona. Najpiękniejsze w wynalazkach jest to, że możemy je komercjalizować, czyli wprowadzać do produkcji i sprzedawać. Robimy to w Kielcach. To tutaj dajemy zatrudnienie, z Kielcami wiążemy także naszą przyszłość. Na zakupionych terenach inwestycyjnych planujemy utworzenie nowoczesnego laboratorium wdrożeniowego oraz klinikę podologii skupiającą wybitnych specjalistów. Finalizacja inwestycji może potrwać około dwóch lat – wyjaśnia Aneta Oleszek.
Nagrodę główną zdobyła także firma Inwex za zastosowanie wodorozpuszczalnych, inteligentnych związków złota. Jak mówi Remigiusz Szczepaniak wynalazek to innowacyjny związek, który może mieć zastosowanie przy leczeniu chorób nowotworowych jelit czy prostaty.
– Niezwykle istotną rzeczą jest to, że testowany preparat ma potwierdzoną skuteczność w najniższej terapeutycznej dawce na świecie. Jest ona 15-krotnie niższa niż najbardziej skuteczne stosowane do dziś preparaty. Co bardzo ważne, nasz produkt jest zdecydowanie tańszy niż preparaty biologiczne, które są drogie i niewiele ośrodków na świecie może sobie na nie pozwolić. My możemy produkować nasz preparat bez ograniczeń – wyjaśnia Remigiusz Szczepaniak.
Kluczowym elementem produktu są nanocząsteczki czystego złota, które mogą powstrzymać rozwój komórek nowotworowych.
Remigiusz Szczepaniak podkreśla, że mimo pandemii COVID-19 być może w przyszłym roku uda się przeprowadzić testy kliniczne preparatu na ludziach. Jak zaznacza, opatentowane przez firmę Inwex molekuły złota posiadają silne właściwości przeciwwirusowe, co daje nadzieję także na skuteczniejszą walkę z koronawirusem. Jednak, aby wprowadzić taki produkt na rynek potrzeba co najmniej kilku lat badań i testów.
Kolejną główną nagrodę za patent otrzymał dr hab. Rafał Jurecki, naukowiec z Politechniki Świętokrzyskiej, za urządzenie do badania skuteczności hamulców samochodowych.
Nagrody Główne za patenty przyznano:
– na rzecz twórcy, tj.: dr hab. inż. Rafał Jurecki prof. PŚk, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach pn.: Urządzenie do badania skuteczności hamulców samochodowych.
– na rzecz twórcy, tj.: mgr inż. Aneta Oleszek, PODOPHARM Sp. z o.o., pn.: Preparat do paznokci, dłoni i stóp oraz sposób wytwarzania tego preparatu.
– na rzecz zespołu twórców, tj.: Stanisław Szczepaniak, Remigiusz Szczepaniak, Elwira Szczepaniak, Dominika Szczepaniak, Monika Szczepaniak, Jednostka Innowacyjno Wdrożeniowa INWEX Sp. z o.o., pn.: Wodorozpuszczalne inteligentne kompleksy złota (III) i zastosowanie wodorozpuszczalnych, inteligentnych kompleksów złota (III).
Wyróżnienia za patenty przyznano:
– na rzecz twórcy, tj.: dr inż. Łukasz Nowakowski, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach pn.: Oprawka narzędziowa.
– na rzecz zespołu twórców, tj.: dr hab. Anna Adach, dr hab. Małgorzata Tyszka-Czochara, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, pn.: Sposób wytwarzania krystalicznej formy związku koordynacyjnego solwat toluen [diizotiocyjano(bis(3,5-dimetylopirazol-1-ylo)metylo)amina oksowanad(IV)] i jego zastosowanie do hamowania wzrostu komórek nowotworowych.
Nagrody za zgłoszone wynalazki przyznano:
– na rzecz zespołu twórców, tj.: prof. UJK dr hab. Piotr Słomkiewicz, dr Dariusz Wideł, dr Katarzyna Jedynak, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, pn.: Sposób wytwarzania mezoporowatego materiału węglowego aktywowanego ditlenkiem węgla i parą wodną, zwłaszcza do izolacji ftalanu dimetylu i ftalanu dietylu metodą ekstrakcji do fazy stałej.
– na rzecz zespołu twórców, tj.: dr inż. Przemysław Buczyński, prof. dr hab. inż. Marek Iwański, dr hab. inż. Grzegorz Mazurek prof. PŚk, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach oraz Budownictwo Drogowe ,,BUDAR” Sp. z o.o., pn.: Sposób wytwarzania recyklowanej podbudowy drogowej z asfaltem spienionym oraz dedykowanym spoiwem hydraulicznym.
– na rzecz twórcy, tj.: dr inż. Paweł Zmarzły, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: Palnik na paliwo stałe, zwłaszcza do kotłów automatycznych.
– na rzecz zespołu twórców, tj.: mgr inż. Michał Kubecki, mgr inż. Jarosław Wysocki, mgr inż. Bogusław Puchowski, dr hab. inż. Bogdan Wziątek, Instytut OZE Sp. z o.o., pn.: Aktywna przepławka dla fauny wodnej.