We wtorek podpisano umowę na odnowienie zabytkowego budynku z przeznaczeniem na instytucję kultury.
Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że muzeum będzie znajdowało się tuż przy urzędzie miejskim w budynku byłej stolarni Tarnowskich.
W głównym pomieszczeniu będzie duża sala, gdzie prezentowane będą fotografie, dokumenty i eksponaty związane z historią miasta. Będą m.in. odlewy z nieistniejących już zakładów, ale także mundury żołnierzy i partyzantów, którzy walczyli podczas ostatniej wojny.
– Oprócz zbiorów przekazanych przez uczestników wydarzeń historycznych lub ich rodziny odwiedzający będą mogli wysłuchać wypowiedzi Stanisława Janiszewskiego „Dewajtisa”, czy Antoniego Hedy „Szarego”.
W muzeum prezentowane będą także eksponaty przechowywane dotąd przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Jak mówi Wojciech Pasek, prezes PTTK w Końskich to przedmioty żeliwne, które świadczą o przemysłowym dziedzictwie terenu, czy makiety budynków, które przed wojną znajdowały się w mieście, a także przedmioty codziennego użytku sprzed lat związane z domem, czy z turystyką na ziemiach koneckich.
Na wykonawcę przebudowy wybrano konsorcjum firm Częstobud z Częstochowy oraz Budopol z Jaskrowa. Koszt inwestycji oszacowano na 6,737 mln zł.