Przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach będzie się teraz mieścił Szpital MSWiA. Budowa nowej siedziby dla lecznicy trwała od października 2017 roku. Jak powiedział obecny podczas uroczystości Krzysztof Wawro, dyrektor Departamentu Zdrowa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ten szpital, to dotychczas największa inwestycja medyczna resortu w Polsce.
– Mogą tutaj padać różne liczby, jeżeli chodzi o liczbę łóżek, ale to wynika z faktu, że szpital funkcjonuje w sytuacji covidowej, ma przewidzianą nieco mniejszą liczbę. Natomiast jako cała inwestycja przewidziana jest na 148 łóżek – dodał Krzysztof Wawro.
W czterokondygnacyjnym budynku znalazło się miejsce na prawie 150 łóżek, w tym sześć w oddziale intensywnej opieki medycznej. Szpital jest już praktycznie wyposażony, dostarczane są tam ostatnie sprzęty.
Jolanta Cygan, zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych zapowiedziała, że pierwsi pacjenci przeniesieni zostaną z ulicy Ogrodowej do połowy marca. Będą to chorzy z oddziału wewnętrznego.
– Przenosiny kolejnych oddziałów zależą od tego, kiedy wybudujemy blok operacyjny, ponieważ są to oddziały zabiegowe. Operacje wykonywane są w szpitalu przy ulicy Ogrodowej i tam nadal przyjmujemy pacjentów, zarówno chirurgicznych, jak i na oddziałach chirurgii szczękowo-twarzowej. Dlatego dopóki przy ulicy Wojska Polskiego nie wykonamy bloku operacyjnego, zabiegi nadal będą wykonywane przy ulicy Ogrodowej. Mamy nadzieję, że blok powstanie około połowy tego roku i wówczas już wszystkich pacjentów przeniesiemy do nowej siedziby – dodała Jolanta Cygan.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że dzięki inwestycji w naszym regionie wyraźnie rozszerzył się rynek usług medycznych.
– W szpitalu przy ulicy Ogrodowej jest 56 łóżek, natomiast przy Wojska Polskiego prawie 150, czyli niemal trzykrotnie więcej. Nie ma większego znaczenia, czy te łóżka będą wykorzystywane do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, czy pacjentów niecovidowych. Ważne, że w tym szpitalu będą leczeni pacjenci potrzebujący pomocy – dodał Zbigniew Koniusz.
O pozyskanie pieniędzy na budowę i wyposażenie placówki zabiegał senator Krzysztof Słoń, przewodniczący rady społecznej szpitala.
– Bardzo się cieszę, że kamieniem węgielnym tego szpitala jest kamień pochodzący z murów Bazyliki na Świętym Krzyżu. To z całą pewnością przyczyni się do tego, że ten szpital będzie przynosił zdrowie nie tylko ciała, ale także ducha – dodał Krzysztof Słoń.
Budowa pawilonu o powierzchni 7,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej kosztowała prawie 111 mln, z czego dofinansowanie z rządu wyniosło ponad 102 mln zł.