Czym jest kultura, jakie są rodzaje tekstów kultury, ale także kim byli prekursorzy pejzażu angielskiego i francuskiego – między innymi tego można się dowiedzieć z pierwszych odcinków nowego cyklu edukacyjnego Muzeum Narodowego w Kielcach, zatytułowanego „Kulturalnie do matury”.
Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach wyjaśnia, że instytucja ta stara się pomagać w edukacji różnym grupom. Nowa oferta jest skierowana do uczniów, którzy w maju będą zdawać egzamin dojrzałości.
– Jest to nowy edukacyjny cykl podcastów, skierowany do wszystkich uczniów, przygotowujących się do matury z języka polskiego oraz historii sztuki. Podczas tych nagrań będziemy poruszać kwestie związane z lekturami z gwiazdką, popularnymi motywami, niezbędną gramatyką, analizą dzieła sztuki, czy też informacjami o prądach artystycznych – informuje.
Uzupełnieniem cyklu będzie bank słów, który pozwoli wzbogacić zasób słownictwa i poznać istotne pojęcia z zakresu wiedzy o sztuce i kulturze. Miniwykłady nie zastąpią szkolnej wiedzy, ale mają ją wzbogacić, pozwolić spojrzeć z innej perspektywy na poruszane na lekcjach zagadnienia.
Podcasty są publikowane na kanale YouTube Muzeum Narodowego. Napisy umieszczane na materiale filmowym, umożliwiają korzystanie z nagrań osobom z dysfunkcjami słuchu.
Muzealny dział edukacji będzie publikował jeden podcast w tygodniu. W jednym tygodniu będzie to materiał poświęcony językowi polskiemu, w następnym – historii sztuki. Nagrania mają się ukazywać do maja.