Trzy tematy pracy pisemnej zamiast dwóch oraz zadania opracowane na bazie nieco ograniczonej podstawy programowej, to główne zmiany w tegorocznym egzaminie dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło je, aby zrekompensować uczniom naukę zdalną, która jest mniej efektywna niż stacjonarna.
Już dziś (03.03.), nowe zasady egzaminu z języka polskiego będą mogli przetestować tegoroczni maturzyści. Próbny egzamin dojrzałości przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Komisja daje szkołom dużą swobodę. Matura próbna może odbywać się zarówno w wersji stacjonarnej w budynku szkoły, jak i w sposób zdalny. Co więcej, szkoły wcale nie muszą jej organizować, bowiem jest nieobowiązkowa.
W Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach, uczniowie zdawać będą tylko jeden przedmiot. Władysław Zaucha, dyrektor szkoły tłumaczy, że taka decyzja zapadła po konsultacjach z uczniami.
– Trzy klasy będą ją pisały tradycyjnie w szkole, kolejne pięć w formie zdalnej. Tak zdecydowali uczniowie razem z nauczycielami. To dlatego, że matura próbna jest nieobowiązkowa, tam się nie wystawia ocen – mówi Władysław Zaucha.
Szkoła nie zorganizuje matury próbnej z języka polskiego i języka obcego. To dlatego, że nauczyciele jeszcze w lutym przeprowadzili testy kompetencji dla uczniów. Maturzyści musieli zdawać je w formie stacjonarnej. Jak tłumaczy dyrektor, arkusz przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną będzie omawiany podczas lekcji.
Z kolei uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach będą mieli możliwość podejścia do każdego egzaminu w ramach próbnej matury. Katarzyna Cedro, dyrektor szkoły mówi jednak, że część przedmiotów będzie zdawana zdalnie.
– Będą mieć charakter hybrydowy, to znaczy podczas pierwszych trzech dni każdy egzamin odbędzie się w formie stacjonarnej. Przećwiczymy przy okazji wszystkie procedury, które będą obowiązywały podczas majowej matury. W przyszłym tygodniu część egzaminów również będzie stacjonarna, ale część uczniowie zdawali będą zdalnie – informuje Katarzyna Cedro.
Jak dodaje, podczas próbnej matury zachowane zostaną wszystkie zasady bezpieczeństwa, sale będą dezynfekowane, między abiturientami będzie dystans społeczny, a dopóki nie zajmą miejsca w ławce, będą musieli nosić maseczkę.
W tym roku w województwie świętokrzyskim maturę będzie zdawało 12 tys. maturzystów. Ilu z nich przystąpi do egzaminu próbnego, nie wiadomo.