Dzisiaj jest Dzień Staroci. Starocie – dla jednych graty, a dla innych skarby. Gramofony i płyty winylowe, kasety i magnetofony, a nawet konsole pierwszej generacji czy stare komputery z lat 80. przeżywają drugą młodość.
Ludzie wyposażają nowoczesne mieszkania w stare meble i ozdabiają przedmiotami znalezionymi na giełdach staroci. Co jest „starociem” z historią i przeszłością, a co bezwartościowym „śmieciem”. Zbieranie staroci to fascynacja historią czy moda? Jak bezwartościowe starocie stają się cennymi eksponatami? Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest wtorek, 2 marca, 61. dzień roku.
Do końca roku zostało 315 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:20
Zachód słońca w Kielcach: 17:20
Dzień trwa 11 godzin i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku
o 3 godziny i 04 minuty.
Imieniny obchodzą: Halszka, Helena oraz Absalon, Franciszek, Henryk, Januaria, Karol, Krzysztof, Łukasz, Michał, Paweł, Piotr, Prosper, Radosław
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w marcu mgły bywają, w lecie burze przeszkadzają”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Staroci
Dzień Dyskordii
*****
WTOREK, 2 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1384 r. – podczas zjazdu szlachty w Radomsku podjęto decyzję o powierzeniu tronu polskiego Jadwidze Andegaweńskiej.
1834 r. – w Szwajcarii zmarł pochodzący z okolic Wiślicy generał Samuel Różycki, weteran wojen napoleońkich, cywilny komisarz obwodu stopnickiego i dowódca korpusu powstańczego w 1831 r.
1857 r. – urodził się Zygmunt Kosterski-Spalski, założyciel pierwszej prywatnej siedmioklasowej szkoły technicznej w Kielcach.
1944 r. – w Skarżysku-Kamiennej niemiecka policja rozstrzelała 18 osób.
WTOREK, 2 MARCA: W POLSCE
1333 r. – w Krakowie zmarł Władysław I Łokietek, król Polski,
1899 r. – w Limie zmarł Ernest Malinowski, inżynier, ekspert budownictwa kolejowego, projektant Transandyjskiej Linii Kolejowej w Peru, jednej z najwyżej położonych linii kolejowych świata.
1901 r. – w Praszce koło Wielunia urodził się Stefan Korboński, w czasie okupacji niemieckiej kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej; w marcu 1945 r., po aresztowaniu przez NKWD Jana Stanisława Jankowskiego, objął obowiązki Delegata Rządu na Kraj.
1913 r. – w Stawczynie-Basiówce koło Lwowa odbyły się wspólne manewry Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich.
1921 r. – we Lwowie urodził się Kazimierz Górski, piłkarz, trener; w latach 1970–1976 selekcjoner reprezentacji Polski; prowadzona przez niego drużyna narodowa zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 r., zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium (1972) oraz srebrny na igrzyskach w Montrealu (1976); w latach 1991–1995 prezes PZPN.
1948 r. – Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci ppłk. Stanisława Kasznicę – komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, po wojnie członka działającego w konspiracji Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz kpt. Lecha Neymana – członka Komendy Głównej NSZ; obaj zostali straceni 12 maja 1948 r. w więzieniu przy ul.
1950 r. – w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego utworzono tajne Biuro Specjalne, które – zgodnie z sowieckimi wzorami – zajmowało się tropieniem wrogów we własnych szeregach; w wyniku działania biura aresztowano m.in. Mariana Spychalskiego i Władysława Gomułkę.
1980 r. – w Warszawie zmarł Jarosław Iwaszkiewicz, poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz i eseista; współtwórca poetyckiej grupy Skamander, autor m.in. powieści „Sława i chwała”, „Czerwone tarcze”, „Kochankowie z Marony”, opowiadań „Panny z Wilka”, „Brzezina” oraz licznych wierszy, listów, wspomnień i biografii muzyków. W PRL-u wieloletni prezes Związku Literatów Polskich.
2001 r. – premiera filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.
WTOREK, 2 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Rząd zajmie się dziś projektem ustawy zakładającym stopniowe przekształcenie OFE w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Projekt zakłada, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), a OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). 100 proc. aktywów netto OFE zostanie przekazanych na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone.
Projekt przewiduje stopniowe przekształcenie OFE w IKE (indywidualne konta emerytalne). Przekształcenie miałoby nastąpić z dniem 28 stycznia 2022 r. Wtedy też minimalna alokacja w krajowe akcje ma wynieść 75 proc. Według projektu przekazanie pierwszej transzy opłaty przekształceniowej do FUS ma nastąpić do 11 lutego 2022 r., a drugiej do 28 października 2022 r.
Według projektu, ustawa wejdzie w życie 1 czerwca (z wyjątkami); 31 maja ma nastąpić zakończenie odprowadzania części składek na ubezpieczenie społeczne (2,92 proc. wynagrodzenia) do OFE ma nastąpić ostatniego dnia miesiąca, w którym ustawa zostanie ogłoszona. Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji projektu, w szacunkach założono, że ustawa wprowadzająca proponowane zmiany zostanie ogłoszona w maju 2021 r.
Ministrowie zajmą się dziś także projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa przygotowanym przez pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej. Projekt zakłada możliwość utworzenia młodzieżowych rad gminy, młodzieżowych rad powiatu i młodzieżowych sejmików województwa.
Ministrowie omówią także projekt zmian w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt ma na celu wdrożenie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury.
Projekt wprowadza penalizację nielegalnego wwozu na terytorium Polski określonych w rozporządzeniu dóbr kultury. Wprowadzanie i przywóz dóbr kultury, które zostaną wyprowadzone z terytorium państwa spoza UE, a które powstało lub zostało odkryte z naruszeniem prawa, będzie podlegało grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
# # #
Dziś o godz. 8.00 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz osób prowadzących zajęcia na uczelniach, w wieku do 69 lat.
Zapisy potrwają do środy, do końca dnia. Szczepienia będą wykonywane preparatem AstraZeneca.
Rejestrowani do szczepień we wtorek i środę będą mogli też nauczyciele, którzy przebywają na długotrwałych nieobecnościach niezależnie od przyczyny, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pomocy nauczyciela, woźnych oddziałowych i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, a także pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, w tym nauczyciele i specjaliści odpowiedzialni za opracowanie arkuszy egzaminacyjnych, przeprowadzanie próbnego zastosowania zadań egzaminacyjnych oraz organizowanie i przeprowadzanie wglądów do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.
Podobnie jak przy wcześniejszych zapisach, zgłoszenia będą rejestrowane w dwóch systemach – dla nauczycieli oświaty w Systemie Informacji Oświatowej, dla akademickich w systemie POL-on.
Nauczyciele i nauczyciele akademiccy, którzy do tej pory nie skorzystali z możliwości rejestracji, a byli do tego uprawnieni, również będą mieli możliwość zgłoszenia się do szczepień we wtorek i w środę. Taką informację muszą przekazać swojemu dyrektorowi lub rektorowi.