Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki wzbogaciło się o kolejne archiwalia. Placówka gromadzi, poza dziedzictwem przemysłowym, także dokumenty dotyczące historii miasta.
Do archiwum trafiły zbiory opisujące powstanie muzeum. Przekazał je Krzysztof Niedopytalski, który zanim jeszcze placówka zaczęło oficjalnie funkcjonować zbierał materiały prasowe i dokumenty mówiące o tym miejscu i organizowaniu muzeum.
– To wycinki prasowe i dokumenty, które opisują proces tworzenia placówki pierwsze lata działalności i osoby odwiedzające. Wśród nich są aktorzy Janusz Gajos, czy studenci łódzkiej szkoły filmowej.
Zbiory uzupełnią już przechowywane w muzeum archiwalia dotyczące historii miasta i samej placówki.
Jak mówi dyrektor Paweł Kołodziejski w zasobach są najważniejsze dokumenty dotyczące początków Muzeum, ale przekazane archiwalia uzupełnią lukę z pierwszych lat działalności.
– Nasze zadanie z otrzymanymi dokumentami dopiero się zaczyna – podkreślała wicedyrektor Muzeum Wioletta Sobieraj. Teraz zostaną opisane i skatalogowane, a później trafią do naszej biblioteki, gdzie będą udostępniane czytelnikom.
Starachowickie muzeum poza dziedzictwem przemysłowym, związanym z działalnością Wielkiego Pieca oraz Fabryką Samochodów Ciężarowych i geologią, przechowuje i zbiera także pamiątki związane z historia miasta.